KaM Remake

Edytor Misji KaM

Kody do KaM

Baza wiedzy "KaM Remake"
» wróć do listy wszystkich artykułów

Jak zagrać w KaM Remake przez sieć?
autor: The Viking

A więc, drogi graczu, postanowiłeś już rozszerzyć swoje podboje o kraje zarządzane przez innych generałow i lordów niż spotkałeś w obu kampaniach? Świetnie! Zatem, jak sama nazwa działu wskazuje, dowiesz się stąd wszystkiego co potrzebne do gry online. Co też ważne, Remake został stworzony głównie do rozgrywki multiplayer. Poniżej znajdziesz pełną odpowiedź na pytanie "Co zrobić, żeby zagrać KaM Remake z innymi graczami?". A żeby nie przedłużać, bo gra czeka, możemy od razu przejść do rzeczy. Cała procedura składa się na 5 kroków, które przedstawiam poniżej.


Krok 1: uruchamianie gry

Przede wszystkim należy uruchomić program KaM Remake z jego lokalizacji na dysku głównym, bądź ze skrótu na pulpicie. UWAGA: Gra wymaga stałego i szybkiego łącza internetowego do gry multi. Ponadto, potrzebujesz najnowszej wydanej wersji gry - różne wersje nie są ze sobą kompatybilne w rozgrywce multiplayer (po prostu się nie widzą). Najnowszą wersję gry, bądź jej aktualizację, możesz znaleźć na oficjalnej stronie twórców Remake'u - jest ona darmowa.

Krok 2: wybór trybu gry

Po uruchomieniu odpowiedniej wersji gry (najnowszej), przewertuj dokładnie menu główne i odnajdź opcję "Gra w sieci".

Opcja Gra w sieci

Krok 3: wybór serwera

Kiedy już wybierzesz opcję "Gra w sieci", zostaniesz przeniesiony do menu rozgrywki multiplayer. Zobaczysz tam aktualne ogłoszenia wydawcy Remake'u, listę działających serwerów online oraz 2 opcje: "Utwórz Serwer" i "Znajdź serwer przez IP". Obok nazw serwerów wyświetlane są także informacje na ich temat, jak:

 • Stan, czyli jeden z 3 statusów:
  • pozioma kreska (oznaczająca, że serwer jest pusty i możesz się do niego podłączyć);
  • lobby (na serwerze jest już kilku graczy i możesz się do niego podłączyć);
  • gra (oznacza to, że na serwerze gra już trwa i nie możesz się do niego podłączyć);
 • Gracze - czyli ilość graczy obecnych na danym serwerze. Na jednym może być maksymalnie 8 naraz;
 • Ping - jest to wartość liczbowa... Najprościej jest o nim powiedzieć, że czym niższy, tym gra działa szybciej.
Wybór serwera w KaM Remake

Masz więc 3 opcje: wybrać lobby, pusty serwer albo utworzyć własny. Gdy klikniesz na nazwę dowolnego serwera, zostanie ona podświetlona, a w oknie po prawej stronie zatytuowanym "szczegóły serwera" wyświetlą się dokładne informacje na jego temat, czyli informacje o grze (nazwa mapy, na której toczy się rozgrywka oraz czas gry) i lista graczy.

Krok 4: lobby

Lobby w KaM Remake

Znajdujesz się już w pokoju serwera i jeśli wcześniej był pusty, to dla innych graczy jest on teraz widoczny jako lobby. Widzisz tam listę graczy obecnych na serwerze oraz opcje i ustawienia dla nich, okno mapy, w którym wyświetla się minimapa i informacje na jej temat oraz czat. Możesz go używać do komunikacji z innymi graczami obecnymi w lobby. Jeżeli jesteś hostem, czyli pierwszym graczem na liście (zazwyczaj pierwszym, który podłączył się do danego serwera), to masz uprawnienia do wyboru mapy, ustanawiania długości czasu pokoju, który możesz zmieniać przesuwając suwak znajdujący się na dole okna mapy oraz ewentualnego modyfikowania ustawień graczy (oprócz barwy), po odhaczeniu odpowiedniej opcji powyżej listy graczy. Masz także prawo do wyrzucania niechcianych graczy, na przykład piszących obraźliwe wypowiedzi. Zrobisz to za pomocą komendy: /kick [ID danego gracza] wpisanej w okno czatu. Dla przykładu: /kick 2 wyrzuci drugiego gracza na liście. W późniejszych wersjach prawdopodobnie zostaną dodane również inne komendy. Ich pełny spis będziesz mógł zobaczyć po wpisaniu komendy /help.

Wybór graczy w lobby w KaM Remake

Prócz żywych graczy, możesz wybrać także graczy komputerowych, czyli sztuczną inteligencję. Innymi słowy, komputer jest jednym lub większą liczbą graczy, w zależności ilu ich ustawisz. W celu wybrania gracza komputerowego, wybierz jeden wolny slot na liście graczy, rozwiń listę i wybierz opcję Komputer. Od tego momentu to właśnie komputer będzie sterował jednym z miast. Jeśli nie chcesz, by graczy było zbyt wielu naraz, możesz ograniczyć liczbę wolnych slotów. W tym celu wybierz którykolwiek wolny slot, rozwiń listę w ten sam sposób jak jest to opisane dla graczy komputerowych, i wybierz opcję Zamknięte. Jeśli chodzi o drużyny, maksymalna ich ilość to 4, z uwagi że maksymalna ilość graczy to 8. Gdy ustawiasz drużyny, preferuje się wybieranie lokacji na mapie jak najbliżej swoich sojuszników (przynajmniej w pierwszych grach).

Teraz coś na temat map. Są 3 ich rodzaje:

 • Ekonomiczna - jest to rodzaj mapy, w którym budujesz miasto i szkolisz żołnierzy;
 • Taktyczna - możliwość budowy jest zablokowana, czyli zostaje po prostu bitwa;
 • Kooperacyjna - są to mapy z obu kampanii, spreparowane odpowiednio do rozgrywania w trybie wielu graczy, najczęściej z komputerowymi przeciwnikami.

Żeby zagrać mapę, musisz wybrać najpierw typ mapy w prawym górnym rogu (okno mapy). Domyślnie jest ustawiony typ Mapy Ekonomiczne. Gdy już wybierzesz rodzaj, rozwiń listę map i wybierz jedną z nich. Obok nazw map znajdują się także dane na ich temat, czyli wielkość i maksymalna liczba graczy, którzy mogą na niej grać jednocześnie. Po wyborze mapy natychmiast pojawi się jej plan oraz opis. Gdy już wszystko będzie ustawione jak należy, czyli gracze wybiorą swoje drużyny, pozycje i kolory, każdy z nich musi kliknąć przycisk Gotowy na ekranach, po czym obok każdego, który kliknie, pojawia się zielony haczyk. Gdy wszyscy gracze są już "zieloni", a ty jesteś hostem, możemy kliknąć Start, po czym przechodzimy do ostatniego kroku. (Jeśli nie jesteś hostem, zamiast przycisku Start znajduje się w tym samym miejscu przycisk Gotowy.)

Krok 5: do boju!

Graj i raduj się razem z innymi graczami! Uważaj jednak: jeśli jest to twój pierwszy mecz w trybie sieciowym, a nie grałeś nawet w misje dla pojedynczego gracza, to na pewno zauważysz, że w Remake'u nie ma ratusza i warsztatu wojennego, a zamiast nich został dodany targ umożliwiający wymianę jednych towarów na inne. Ponadto możesz teraz przybliżać i oddalać kamerę używając rolki myszy.

Czas pokoju w lobby w KaM Remake

Jeszcze coś na temat tajemniczego "czasu pokoju". Opcja ta została dodana w późniejszych wersjach Remake'u. Możesz gromadzić broń i budować warownię, ale nie możesz się ruszyć wojskami ani szkolić nowych przed jego upływem. Reszta gry wygląda bardzo podobnie do trybu wielu graczy w "Knights and Merchants" (tyle, że wszystkie błędy zostały usunięte), więc nie powinieneś mieć większego problemu z zaaklimatyzowaniem się.

Ikony czatu i listy graczy w KaM Remake

W lewym dolnym rogu ekranu gry znajdują się dwie ikonki: ta na dole to symbol czatu, a ta górna otwiera listę graczy i ich danych (kolor, drużyna i ping). Wiadomo, co robi ikonka czatu. Za to jak już go rozwiniesz, masz 2 opcje: pisać do wszystkich graczy albo pisać tylko do kolegów z drużyny. W tym celu musisz zaznaczyć odpowiednią opcję po prawej stronie. Lista graczy wyświetla spis wszystkich graczy oraz ich dane (jak ping, kolor i drużyna). Znajduje się tam również licznik, który wyświetla, ile czasu pokoju jeszcze pozostało.

Proporzec w KaM Remake

Dodatkowo pojawiło się kilka udogodnień dotyczących samej rozgrywki. Jak zostało już powiedziane, został dodany targ, a utrącone ratusz i warsztat wojenny. Poza tym, w grze online można także stawiać znaczniki informacyjne (szczególnie przydatne do szybkiego poinformowania sojuszników o różnych ważnych wydarzeniach na mapie, jak ruchy obcych wojsk, słabe punkty przeciwnika itd.). Żeby ustawić znacznik, należy wcisnąć klawisz "b" na klawiaturze i następnie kliknąć na mapie w miejsce, gdzie dzieje się coś, o czym chcemy poinformować przyjaciół. Znacznik w postaci proporca z wykrzyknikiem będzie tam stał przez 8 sekund, po czym zniknie. Na minimapie pojawi się natomiast wykrzyknik, który symbolizuje proporzec i pokazuje mniej więcej jego położenie na mapie. Towarzyszy mu też sygnał dźwiękowy.

Kolejnym udogodnieniem jest wyświetlanie informacji nad głowami żołnierzy, po wciśnięciu "t", czyli nad regimentami pojawiają się latające w magiczny sposób napisy mówiące, do którego gracza należą dane oddziały. Jest to szczególnie przydatne podczas wielkich bitew jak i przemarszu wojsk, by szybko zidentyfikować czy te wojska są sojusznicze, czy wrogie i zareagować jak najszybciej.

Teraz wiesz już wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia roznoszenia w pył żywych oponentów w trybie multiplayer. Pokaż, na co Cię stać! Do boju Rycerzu!


Powyższy tekst, autorstwa The Vikinga, uzyskał pierwszą nagrodę w konkursie na najlepszy tekst poradnika o KaM Remake. Szczegóły na temat samego konkursu znajdziesz tutaj.


[ do góry strony]

"Knights and Merchants" @ knights.sztab.com, ver. 3.0; Łukasz i Wojciech Bachur, 2001-2019
Kontakt | Polityka Prywatności