[nowe misje] Dark Lord

Tutaj pobierzesz misje stworzone przez innych Fanów gry.

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jared
Użytkownik Forum
Posty: 178
Rejestracja: 03 lis 2007, 20:03

Post autor: Jared »

Dark Lord, does somebody finally find out how to fix the problem with mission 12?

I do quite well in mission 11, 3 hours and still alive ;) One enemy down
Obrazek
kris992 -> Jared
Awatar użytkownika
The Dark Lord
Użytkownik Forum
Posty: 331
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:33

Post autor: The Dark Lord »

I've read somewhere (I don't remember where, but I believe it was even somewhere on this forum) that it's the map size that causes the crash. I should change it, but I won't improve the TPR version any further. I'll wait for a better AI in KaM Remake and then update the whole campaign for Remake.
Good luck on mission 11, if you know how to do it it isn't really hard. If you have one enemy destroyed I'd say that you've almost won. No, I'll start wishing you luck when you've reached mission 16. :twisted:
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

The Dark Lord pisze:I'll wait for a better AI in KaM Remake and then update the whole campaign for Remake.
Won't be my helping hand useful as it was in the past? :>
Awatar użytkownika
Jared
Użytkownik Forum
Posty: 178
Rejestracja: 03 lis 2007, 20:03

Post autor: Jared »

The Dark Lord pisze:No, I'll start wishing you luck when you've reached mission 16. :twisted:
Thanks, but I've already passed mission 16, I was delighted by look of the map ;) Missions 11 and 12 are last which I have never finished. 11 is really close, 5th hour and one enemy to win ;)

E:
Done :) Quite hard to handle attacks from three sides at the beginning, but when you stay about 1,5 h, you'll finally go ahead and destroy, one by one, four villages ;) My time is 5 h 48 min, but I'm still satisfied. I forgot to destroy schools in three villages, that took me about 10 minutes :smiesne: In that mission, most important is to eliminate, on by one sources of our mine danger - firstly I decided to destroy Deep Purples on the south xD, then my attention went to the bridge and two villages of Black. That all will be much harder without ballists - I havent even built any smithy, axe fighters side by side with a lot of ballists done their work ;)

I really enjoyed that mission, with mission 1, 3, 7 and 16 is one of my favourite ;) And its my secound favourite map, after 16 of course :) I'm going to describe my fun with The New Lands quite longer in a time :) Greeting from Alkmaar btw :)
Obrazek
kris992 -> Jared
Awatar użytkownika
The Dark Lord
Użytkownik Forum
Posty: 331
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:33

Post autor: The Dark Lord »

Khelak pisze:
The Dark Lord pisze:I'll wait for a better AI in KaM Remake and then update the whole campaign for Remake.
Won't be my helping hand useful as it was in the past? :>
Probably, yes. It depends on all the new features of Remake that might be added in the future; I'll probably update the storyline as well because some missions have to be radically changed. An example is TNL 14, in which you have to destroy all siege workshops. Remake does not have siege equipment in it so I'll have to think of something else. :)
Jared pisze:Thanks, but I've already passed mission 16, I was delighted by look of the map Mruga oczkiem Missions 11 and 12 are last which I have never finished. 11 is really close, 5th hour and one enemy to win Mruga oczkiem
Oh, why such a strange order? I still think 11 is one of the best missions I ever made (gameplay-wise, the map isn't that brilliant). 16 is by far the hardest.
Yeah ballistas are overpowered. :P I too destroyed purple's village in the south first; I think everyone does that because it threatens your supply of coal and iron ore.
Jared pisze:I really enjoyed that mission, with mission 1, 3, 7 and 16 is one of my favourite Mruga oczkiem And its my secound favourite map, after 16 of course Uśmiech I'm going to describe my fun with The New Lands quite longer in a time Uśmiech
Thanks, I'll be waiting for it. :)
Jared pisze:Greeting from Alkmaar btw Uśmiech
:O Are you on holiday there or what?!
Awatar użytkownika
Jared
Użytkownik Forum
Posty: 178
Rejestracja: 03 lis 2007, 20:03

Post autor: Jared »

The Dark Lord pisze:Oh, why such a strange order?
I play in KaM in periods. In winter I passed all missions except of 11 and 12. 12 was not able to play (and still is :( ) and after few tries i resigned in mission 11, now I came back to this.
:O Are you on holiday there or what?!
Yes, I came here to my family for few weeks, and I also work here, but not as much so I have a bit free time ;)
Obrazek
kris992 -> Jared
Awatar użytkownika
kaszub
Użytkownik Forum
Posty: 759
Rejestracja: 13 kwie 2009, 21:25
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kaszub »

Żeby zakończyć kampanię.
Ostatnia ukończona misja.

TWW 4.
Jak to jest, że im bardziej wkurzam się na początku, tym bardziej misja okazuje się ciekawsza?.
Niesamowite ukształtowanie terenu, trudne początkowe bitwy i trochę kłopotów z optymalnym rozplanowaniem budynków- to pierwsze, co znajdujemy w tej misji.
A im dalej, tym bardziej interesująco.
Czas 2:00. Statystyka: utraconych- 12, pokonanych- 741.
Da się dużo szybciej, ale miałem wyjątkową ochotę pobawić się jak za starych, dobrych czasów, kiedy każdą misję celebrowałem i czerpałem maksymalną radość z gry.

No i to by było na tyle. Kampania łatwiejsza od TNL, ale jeszcze niedokończona– brakuje dziesiątej misji. Medicine Man nam uciekł (chociaż go zabiliśmy :D).
Warto byłoby dopisać końcówkę.
Bardzo sympatyczna kampania, nie za trudna, chociaż kilka początkowych bitew może sprawić kłopoty nawet doświadczonym graczom.
Wszystkie misje ukończone bez rekrutacji wojska, budowy machin, stawiania w przejściach placów budowy- słowem czysta gra.
Myślenie wskazane w trakcie (nic na siłę- tak się nie da), zwłaszcza bez szkolenia wojska.
Jako, że TWW nie wchodzi w skład oficjalnych kampanii rekordowych- nie opisuję dokładnie przebiegu walk. Save’ów jednakże mam sporo, jak zwykle zresztą.

Czekam z niecierpliwością na TWW 10. Może będzie na poziomie TNL 16, której pierwsza bitwa zajęła mi pół roku.
Awatar użytkownika
Jared
Użytkownik Forum
Posty: 178
Rejestracja: 03 lis 2007, 20:03

Post autor: Jared »

Czy może ktoś wie, jakie są warunki zwycięstwa w misji 10? Wygrywam w dziwnym momencie, gdy zieloni są w trakcie niszczenia wież jednego, a ja jestem w trakcie niszczenia warowni drugiego wroga.
Obrazek
kris992 -> Jared
Awatar użytkownika
kaszub
Użytkownik Forum
Posty: 759
Rejestracja: 13 kwie 2009, 21:25
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kaszub »

Tak na szybko, o ile pamiętam, trzeba zabić wszystkich żołnierzy ze wschodu, na zachodzie dwóch czy trzech może zostać- sam nie wiem czemu.
Zniszczenie budynków nie jest konieczne.
Awatar użytkownika
kaszub
Użytkownik Forum
Posty: 759
Rejestracja: 13 kwie 2009, 21:25
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kaszub »

TNL 3.
Pisałem niedawno, że w kampanii TNL są jeszcze spore możliwości przyspieszenia.
Po misjach 1, 10 i 11 spróbowałem powtórzyć trójkę.
Jak poprzednio, buduję 2 kamieniołomy i wieże, ale uczestniczę w pierwszej walce sojusznika i ściągam 2 plutony wroga do siebie.
Wieże dużo szybciej są gotowe do użycia. Oddziały nieprzyjaciela idą do mnie pluton za plutonem- ledwo pomocnicy zdążają donosić kamienie.
Po rozbiciu trzech oddziałów kawalerii, ruszam do osady przeciwnika.
Palę 2 wieże, rozdzielam plutony na mniejsze grupki i burzę kluczowe budynki.
14 minut szybciej.
Czas- 0:34. Statystyka: utraconych- 7, pokonanych- 229.

edit.
Pytanie: ma ktoś starą, trudniejszą wersję TNL 11?
ODPOWIEDZ