"Knights and Merchants Edycja 2012" (...) (07.09.2

Zapraszamy do komentowania nowości, pojawiających się na stronie knights.sztab.com.

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

lucbach
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 1893
Rejestracja: 24 lip 2005, 18:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

"Knights and Merchants Edycja 2012" (...) (07.09.2

Post autor: lucbach » 07 wrz 2012, 09:58

Firma Topware, dystrybutor gry "Knights and Merchants", nie pożegnała się ostatecznie ze swoją produkcją z 2001 roku - niedawno w sklepie internetowym firmy pojawiła się "Edycja 2012" "Rycerzy i Kupców", w której znajdziemy również plik instalacyjny "KaM Remake" Kroma i Lewina. Co ciekawe, twórcy Remake'u nic o tym nie wiedzieli...

Zaskakujące posunięcie Topware wyszło na jaw przypadkiem, gdy jeden z użytkowników angielskiego forum knightsandmerchants.net zgłosił problem z instalacją patcha Service Release 3 na właśnie kupioną w oficjalnym sklepie Topware wersję gry. Szybko okazało się, że wśród plików instalacyjnych jest KaM Remake (wersja z okolic czerwca), o którym na pudełku ani w opisie nie ma żadnych informacji. Przed samą instalacją gry otrzymujemy ostrzeżenie, że "KaM Fan Remake" jest nieoficjalnym dziełem społeczności gry, a firma Topware Interactive jej nie wspiera.

- Kiedy dowiedzieliśmy się o tym, co zrobiło Topware, stwierdziliśmy że nie mają nic przeciwko naszemu projektowi, a więc i przeciwko dobrowolnemu wsparciu od innych graczy, którzy cieszą się Remakiem. Kontynuacja prac nad KaM Remake jest też w interesie Topware, bo oznacza dla nich większą sprzedaż. A my i tak nie zarobimy na tym żadnych kokosów - komentuje Lewin, jeden z twórców KaM Remake.

Od dwóch tygodni można więc udzielić dobrowolnego wsparcia finansowego dla rozwoju KaM Remake (środki mają być przeznaczone na serwery, domeny, licencje i sprzęt). Wystarczy odwiedzić oficjalną stronę projektu i po prawej stronie wybrać przycisk "donate". Przekazanie środków odbywa się przez serwis PayPal. Gorąco zachęcamy do wsparcia tego ważnego projektu - potraktujmy go jak kolejną część gry.
lucbach,
administrator knights.sztab.com

Awatar użytkownika
Alanbach
Użytkownik Forum
Posty: 329
Rejestracja: 08 sie 2005, 17:21
Lokalizacja: Poznań-Lublin

Re: "Knights and Merchants Edycja 2012" (...) (07.

Post autor: Alanbach » 07 wrz 2012, 13:47

lucbach pisze:Co ciekawe, twórcy Remake'u nic o tym nie wiedzieli...

(...)
Ehhh jakie prawo jest śmieszne :smiesne: Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że w dalszym ciągu stare wygi z Topware nie udostępniły oficjalnie kodu źródłowego, ani nie sprzedały swoich praw autorskich do gry. Jest to jednoznaczne z tym, iż wszelkie "remake`i, sraki, packi i owaki" zawsze będą stanowiły "podróbkę" oryginału - niezależnie co by nie zrobili. Autorzy remake korzystają z grafiki i muzyki na bazie KAM i mimo, że sami wypracowali to, z czego teraz korzystamy podlega to prawnie pod plagiat. :roll: Twórcy KAM zamieścili swoje dzieło jako freeware a z racji, iż Topware traktuje to jako plagiat i nie wspiera/ podpina się pod produkt, może go dołączyć do swojego choćby pod pretekstem: "zobaczcie, czego nie kupować, bo to nasze podróbki" :zamurowany:
Obrazek

lucbach
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 1893
Rejestracja: 24 lip 2005, 18:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: lucbach » 07 wrz 2012, 14:33

Rzeczywiście, całość jest dosyć zabawna. Remake to dzieło zapaleńców, coś naprawdę dobrego i pewnie z tego względu został dołączony do płyty. Śmieszne jest jednak to, że w żadnym miejscu, nawet w opisie przed kupnem gry (jako namacalny produkt lub jako plik do pobrania) nie ma ani słowa o Remake'u. Czyli Topware coś dodaje, ale nie powinien o tym wspominać, bo nie pochodzi to od producenta.

Nie jest fair moim zdaniem, że Krom i Lewin nie zostali zapytani o zgodę na umieszczenie pliku instalacyjnego na płytach Topware. Choćby dla samej zasady. Przykre, że dowiadujemy się o tym (a szczególnie sami twórcy) przypadkiem.

Argument, który podniosłeś Alanbachu, został również podniesiony na knightsandmerchants.net - mam na myśli ten o kodzie źródłowym. Zdaje się jednak, że on nie jest już nikomu potrzebny, poneiważ jakość zmian, które wprowadza Remake jest po prostu imponująca.

Uprzedzając może któryś z komentarzy, jakie pojawią się niżej (bardzo na to liczę!): przed żądaniami typu "zapłaćcie twórcom Remake'u" itp. przestrzega Krom, pisząc:
~95% of all graphical/sound/music/voices assets used are intellectual property (IP) by Zuxxez and its partners.
~5% of assets IP belongs to our contributors and provided to us free of charge for non-commercial use (StarGazer, Malin, Translators, Mapmakers).
~98% of KaM Remake codebase is our IP (the rest ~2% are from codewriters who helped us and vanished).
Remake also uses some libraries which are free-to-use only for non-commercial projects.
I temu nie da się niestety zaprzeczyć...
lucbach,
administrator knights.sztab.com

Awatar użytkownika
janosiczek
Użytkownik Forum
Posty: 698
Rejestracja: 05 paź 2011, 10:03

Post autor: janosiczek » 07 wrz 2012, 15:27

Można się cieszyć mimo wszystko. Lewin zdecydował się w końcu na dotację, które mam nadzieje spożytkuje tak aby pojawiły się w grze nowe grafiki... czy coś.. cokolwiek.

Awatar użytkownika
woloszek
Użytkownik Forum
Posty: 512
Rejestracja: 03 lip 2011, 17:09

Post autor: woloszek » 07 wrz 2012, 15:55

Z tą dotacją to super sprawa, ale zawsze jest jakieś "ale". Nie wątpię w uczciwość twórców Kam Remake 'u, ale czy nie było by jasne i klarowne gdyby ilość zbieranych środków finansowych była widoczna dla wszystkich? Ustrzegło by to przed jakimikolwiek myślami ile kasy rzeczywiście poszło i idzie w Kam Remake.

Co do Topware choć nie pomagają to uważam, iż należy się cieszyć z tego, że nie stoją nam fanom gry na przeszkodzie.

danio
Użytkownik Forum
Posty: 87
Rejestracja: 07 lip 2012, 22:58

Post autor: danio » 08 wrz 2012, 08:00

Może po prostu ponownie poprosić topware o kod źródłowy .
Jakby nie patrzeć poparli remake , dla nich to jest korzyść .
Zawsze jest jakiś argument dodatkowy .

Awatar użytkownika
janosiczek
Użytkownik Forum
Posty: 698
Rejestracja: 05 paź 2011, 10:03

Post autor: janosiczek » 08 wrz 2012, 09:14

Zgadzam się w 100% sadzić, palić, legalizować. !

danio
Użytkownik Forum
Posty: 87
Rejestracja: 07 lip 2012, 22:58

Post autor: danio » 08 wrz 2012, 09:40

Trzeba jeszcze brać pod uwagę fakt że zbytnie dokładanie funkcji do gry może ją zniszczyć :/ Tajka prawda . Lepiej żeby dopracować to co jest .
Ja też bym z chęcią przetestował najnowszą wersję remake .....

Awatar użytkownika
Piko
Użytkownik Forum
Posty: 291
Rejestracja: 27 gru 2011, 09:09

Post autor: Piko » 08 wrz 2012, 10:52

To prawda, dlatego Lewin i Krom starają się nie dodawać nowych rzeczy do Remake. Przykład - nie zgodzili się na grabieżcę (nowa jednostka), mimo iż urozmaiciłby rozrywkę, nie zmienił gry w znacznym stopniu (nie dałoby się go rekrutować, czyli gracz miałby ich tyle, ile dostał na początku) a wykonanie jego grafik byłoby możliwe.
ObrazekObrazek
Obrazek

danio
Użytkownik Forum
Posty: 87
Rejestracja: 07 lip 2012, 22:58

Post autor: danio » 08 wrz 2012, 11:17

Z drugiej strony barbarzyńców powinno się produkować w warowni tzn.
1 (w sumie nie wiem jak nazwać tą ich broń :) ) i 1 szt pancerza .
To są dobre jednostki , ale 5 sztuk złota w ratuszu to za dużo.
Tak samo włóczęga . Koń , Topór i gotowe . To by urozmaicało grę , natomiast nie widziałem najnowszej wersji testowej , więc nie wypowiem się o nowych funkcjach , Choć uważam że w grze sieciowej to trzeba dokładnie obserwować wioskę , bo raz mi konnica rozwaliła osadę od środka a miałem w warowni całkiem mocną armię , której ..... nie zdążyłem zrobić :/

ODPOWIEDZ