Poradnik budowania multiplayer

Wszystko o KaM Remake - opinie, znalezione bugi, propozycje, mapy...

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sado1
Użytkownik Forum
Posty: 108
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:11

Poradnik budowania multiplayer

Post autor: sado1 »

English version: http://www.knightsandmerchants.net/foru ... f=4&t=2657

Chciałbym przedstawić wam mój poradnik gry w trybie wielu graczy. Zapraszam do lektury. Poradnik bazuje na czasie pokoju 60 minut, ale jeśli umiesz grać na 60PT, umiesz i na dłuższym.

Porządek budowania się. Napisałem czasówki bazując na powtórce, żeby było prościej zrozumieć kolejność.
0min zbuduj szkołę. MUSISZ jej używać na okrągło! Zanim zaczniesz produkować skrzynie złota, musisz wytrenować 30 pomocników i 18 budowniczych!
1min zablokuj dostawę niektórych surowców do spichrza, tak jak tutaj:
Obrazek
2min 30sec zbuduj leśniczówkę i 3 kamieniołomy
6min zbuduj tartak i jeszcze jeden kamieniołom. Zrób plan gospody nieopodal spichrza, ale jej jeszcze nie buduj.
9min kopalnia złota i pierwsze gospodarstwo
9min 30sec kopalnia węgla dla złota
10min leśniczówka
11min mennica, drugie gospodarstwo
12min leśniczówka
13min leśniczówka
14min po zbudowaniu mennicy, zacznij trenować pomocników i budowniczych na masową skalę. Potrzeba ci 25 budowlańców (jeśli masz chwilowo wystarczająco pomocników, zrób ich nawet w tej chwili), i minimum 70 pomocników (większość graczy trenuje 80) Nie przejmuj się jeśli pomocnicy stoją w miejscu - dalej ich trenuj, później się przydadzą a inaczej nie zdążysz narobić tylu ilu trzeba.
15min trzecie gospodarstwo
16min kopalnia żelaza, węgla i drugi tartak. Zablokuj dostawę drewna do spichrza.
17min GOSPODA. w tym momencie, powinieneś mieć minimum 4-5 pracujących leśniczówek.
18min dymarka, kopalnia węgla. Zablokuj dostawę kamienia w spichrzu!
19min leśniczówka
20min kuźnia zbroi, kopalnia węgla, leśniczówka, rybak, czwarte gospodarstwo. Jeśli gospoda wciąż nie pracuje, masz duży problem
23min Chlew, kuźnia zbroi, piąte gospodarstwo
24min Chlew, kopalnia żelaza, węgla
30min dymarka. powinieneś mieć minimum 6 gospodarstw, 3 tartaki, 6-8 leśniczówek
Potem, niekoniecznie w tej kolejności: kopalnia żelaza, 3 kopalnie węgla, dymarka, kopalnia złota+węgla, mennica, 3-4 warsztaty pancerzy, 3 warsztaty płatnerskie, rzeźnik, może młyn i piekarnia (o ile potrzebne), trzeci chlew, stajnia, ... więcej nie będę pisać żeby nie przedłużać i komplikować - jeśli dotrwasz do tego momentu, dalej powinno iść z górki ;)

Kolejne 30 minut masz na dokończenie budynków wyrabiających broń żelazną i skórzaną. Mniej więcej 20 minut przed PT musi działać ci już druga szkoła. Jeśli nie budowałeś wcześniej stajni, to również jest dobry na to moment gdy chcesz mieć ok. 7 koni na PT. Jeśli nie masz dotąd kuźni płatnerskiej, zbuduj NATYCHMIAST dwie! Około 17min przed PT zacznij robić rekrutów i zablokuj dostawę skrzyń złota do spichrza.

Kilka rad ogólnych:
1. Podwójne drogi i odstępy między budynkami - nie rób ich. Twoje miasto ma być najmniejsze jak tylko się da, inaczej później zabraknie ci miejsca na rozbudowę. Jeśli masz korki, naprawiasz je nie w powyższy sposób, lecz robiąc skróty w najbardziej obciążonych miejscach. W przypadku spichrza, gospody oraz warowni powinieneś zostawić jednak 1 pole odstępu pod budynkiem - te budynki naprawdę łatwo się korkują.
1a. A skoro już o tym mowa... Droga do warowni powinna być zbudowana po przeciwnej stronie względem frontu, np. gdy front wychodzi na zachód od warowni, budujemy drogę od prawej. Dzięki temu korek utworzony przez pomocników nie powinien zapchać wyjścia dla armii.
2. Ostatni moment na budowę drugiego tartaku jest, gdy masz ok. 15 drewna w spichrzu. Ostatni moment na budowę trzeciego tartaku jest gdy masz 6 lub więcej leśniczówek, i widzisz że lada chwila zaczną ścinać zasadzone drzewa. Czwarty tartak zazwyczaj się przydaje, ale nie jest zawsze niezbędny.
3. Użyj edytora map aby sprawdzić gdzie znajdują się twoje surowce: złoto, węgiel, żelazo i drzewa. Możesz też zrobić "prebuilda", czyli plan bazy - w edytorze kliknij na drugi przycisk i potem znowu na drugi przycisk, żeby móc stawiać budynki na edytowanej mapie (możesz potem zapisać ją ale POD INNĄ NAZWĄ! np "Cursed Ravine plan"). Niektórzy starają się "rozbudować" w edytorze kompletnie, z większością budynków, jednak wtedy trzeba lecieć "ze ściągi" co na dłuższą metę nie ma sensu. Większość graczy woli zrobić mini-plan rozbudowy od szkoły do kopalni złota/farmy. Później i tak trzeba improwizować.
4. NIGDY nie buduj winnic, no chyba że jest prawie PT i masz o wiele więcej drewna niż potrzebują twoje warsztaty! Winnice zabierają ci drewno do budowy, nie ma głupszej rzeczy jaką można wybudować na początku gry!!!
5. ZAWSZE zetnij wszystkie drzewa jakie masz na lokacji.
6. Kontroluj swoich budowniczych. Nie rób mnóstwa dróg naraz. Staraj się budować prawie że pojedynczo - jeden budynek+droga do niego, a gdy droga jest już skończona, wysyłasz budowniczych do następnej drogi+budynku - w ten sposób pomocnicy mogą już zacząć donosić drewno i kamień do czekającego wykopanego budynku. Gdy masz kilka budynków z drewnem i kamieniem, czekających na zbudowanie, przestań robić wszystkie drogi i wyślij większość budowniczych aby "stukali młotkiem" - niezbudowany budynek nic nie produkuje ;)
7. Zazwyczaj działa zasada "jeden budynek potrzebuje jednego budynku" - co to oznacza? Na przykład: jedna mennica/dymarka potrzebuje 1 kopalni węgla i 1 złota/żelaza. Jeden Warsztat płatnerski potrzebuje 1 tartaku, itd. Wyjątkiem są budynki pracujące ze zbożem - potrzebują ok. 1,5 gospodarstwa (więc 3 chlewy/stajnie potrzebują 2 gospodarstw). Młyny moga pracować z 1 gospodarstwem, bo nie muszą być w 100% efektywne, i mają mały wpływ na ekonomię zboża. Inny wyjątek: 1 rzeźnia i 1 garbarnia wystarczą dla 2 chlewów, nawet prawie dla 3.
8. Jeśli wiesz, że na mapie są problemy z drewnem (nie ma wielu drzew, bądź są bardzo daleko), znajdź pustą przestrzeń dla "sadzącej leśniczówki, i zrób ją na samym początku gry. Leśniczy najpierw ścina większość drzew, i dopiero potem zaczyna sadzenie nowych, tak więc potrzebuje MNÓSTWO czasu żeby nowo posadzone drzewa wyrosły do ścinki (jeśli leśniczy pracuje w już wyrośniętym lesie). Ale jeśli postawisz leśniczówkę w pustej przestrzeni bez drzew, zacznie sadzić od początku - co sprawi, że drzewa wyrosną ci dużo szybciej. Przykłady trudnych map jeśli chodzi o początkowe drewno: Golden Cliffs, Across the Desert.
9. Rób pola PONIŻEJ gospodarstwa. Chłop będzie wtedy miał mniejszy dystans do przejścia.
10. I wreszcie: dołącz do społeczności na serwerze TeamSpeak: kamts.eu. Znajdziesz tam większość z najlepszych graczy Remake, i chociaż ciężko tak "z marszu" dostać się na grę, to z pewnością ktoś pomoże ci wskoczyć na wyższy poziom w szybkim czasie. Jeśli chcesz znaleźć inne grupy ludzi z którymi warto grać, powinieneś odwiedzić grupę FB KaM Europe: https://www.facebook.com/groups/1379841882328832/ Do tego, istnieje rosyjski klan R.A który często organizuje gry na dobrym poziomie, co zainteresuje głównie graczy zza naszej wschodniej granicy, lecz jest tam również kilku Polaków (a poza tym, nie trzeba znać rosyjskiego aby z nimi grać). Chińczycy - z racji pingu - trzymają się razem na chińskich serwerach.

Suwaki dystrybucji surowców:
Żelazo - zależy od czasu. Jeśli widzisz, że spóźnisz się z produkcją mieczy, możesz spróbować przestawić dystrybucję żelaza na 5 1 na kilka minut. Ale zazwyczaj będziesz ustawiać ją odwrotnie: 1-2 dla kuźni płatnerskiej, 5 dla kuźni zbroi - ponieważ miecze produkują się dużo szybciej niż zbroje. Poobserwuj produkcję żelaza i zrozumiesz bez problemu.
Węgiel - zależy od umiejscowienia budynków. Ważniejsza od żelaza jest produkcja złota, chyba że zbudujesz mennice pomiędzy węglem a kuźniami/dymarkami. Pamiętaj: najbliższy budynek dostaje węgiel najszybciej (i najwięcej), chyba że poprawisz to dystrybucją towarów.
Drewno - 1 dla Warsztatów Pancerzy, 5 dla Warsztatów Płatnerskich
Zboże - 1-2 Młyn, 5 Chlew, 3 dla Stajni (5 jeśli masz dużo zboża)


Ten poradnik napisał (i potem tłumaczył z angielskiego) sado. Masz prawo wklejać go na innych stronach (zwłaszcza jeśli go przetłumaczysz) pod warunkiem umieszczenia odnośnika (linka) do tego tematu. Czekam na opinie i poprawki - na pewno zrobiłem masę błędów :P
Ostatnio zmieniony 27 lut 2020, 00:56 przez sado1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Obserwator
Użytkownik Forum
Posty: 256
Rejestracja: 18 lut 2013, 20:02
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Obserwator »

"Wyjątkiem są budynki pracujące ze zbożem - potrzebują ok. 1,5 gospodarstwa" a więc 4.5(5) gospodarstwa/3 chlewy, stajnie (ale że bydynki na wpół zbudowane nie pracują więc liczymy jako 5)

6 leśniczówek wystarczy na 3 tartaki.

Poprawna idea rozwoju :)
Prawda światłością życia
Awatar użytkownika
Karol
Użytkownik Forum
Posty: 58
Rejestracja: 14 lis 2009, 19:20
Lokalizacja: Kosierz

Post autor: Karol »

Kolego a gdzie w swoim zestawieniu masz czas na wieże ? Chociaż kilka w ważnych miejscach. Po końcu pokoju wbija Tobie armia ( do 60 minuty byłbym w stanie zrobić ponad 12 zbrojnych żołnierzy i żołdaków ) i co wtedy ? Dałbyś radę się obronić ? Szczerze nigdy nie grałem, i każdemu z Was w ogóle bym nie ufał i bastion wież obowiązkowo byłby u mnie w mieście. Jeśli chodzi o taktykę ekonomiczną fajny sposób :)
Awatar użytkownika
Tiank
Użytkownik Forum
Posty: 84
Rejestracja: 06 lip 2013, 20:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Tiank »

Jest i czas na wieże :) Najlepiej zacząć budować je około 10 minut przed końcem PT, żeby pomocnicy zdążyli je uzbroić.

A bastion wież nie jest skuteczny, bo jest budowany kosztem ekonomii, a to oznacza mniejszą armię.
Seblas
Użytkownik Forum
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2012, 00:07

Post autor: Seblas »

Karol pisze:Kolego a gdzie w swoim zestawieniu masz czas na wieże ? Chociaż kilka w ważnych miejscach. Po końcu pokoju wbija Tobie armia ( do 60 minuty byłbym w stanie zrobić ponad 12 zbrojnych żołnierzy i żołdaków ) i co wtedy ? Dałbyś radę się obronić ? Szczerze nigdy nie grałem, i każdemu z Was w ogóle bym nie ufał i bastion wież obowiązkowo byłby u mnie w mieście. Jeśli chodzi o taktykę ekonomiczną fajny sposób :)
Oj Karol chyba grałeś tylko z kompem. 12 jednostek po 60 minutach? Hmmmm...
ODPOWIEDZ