Balans jednostek w KaM

Wszystko o szeroko pojętej działalności Fanów gry: mapy, programy, tłumaczenia...

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Michailoff
Moderator
Posty: 933
Rejestracja: 15 paź 2005, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Balans jednostek w KaM

Post autor: Michailoff »

Tematu takiego nie znalazłem, więc myślę, że można spokojnie poruszyć nowy wątek.
Rzecz tyczy się tego, co w temacie. Swego czasu pracowałem nad takowym balansem, projekt jednak porzuciłem. Dzisiejszego wieczoru naszła mnie jednak myśl dotycząca zmiany ustalonego schematu. Nie posiadam na chwilę obecną KaM, jednakże kilka propozycji zmian mogę już teraz podać, później zajmę się natomiast ich testowaniem.

Krótkie wyjaśnienie na wstępie:
-jednostki nieopancerzone - oddziały szkolone w ratuszu z wyrzuceniem barbarzyńcy
-jednostki lekko opancerzone - wszystkie jednostki noszące skórzany pancerz
-jednostki ciężko opancerzone - wszystkie jednostki noszące żelazną zbroję oraz barbarzyńca
-piechota szturmowa - żołdacy, topornicy, miecznicy, barbarzyńcy
-strzelcy - tłumaczyć nie muszę...
-włócznicy - rebelianci, lancetnicy, pikinierzy
-kawaleria - tłumaczyć nie muszę...
-machiny - są tylko dwie, wiadomo jakie

(ZWERYFIKOWANO 5.02.2011)
Dobra, możemy przystąpić do rozpiski zmian planowanych i już dokonanych. Lista nie zawiera żadnych poddziałów, nie jest to bowiem już konieczne. Do każdej zmiany komentarz

Wszystkie jednostki z TSK+machiny z wyrzuceniem lekkiej jazdy i barbarzyńcy
-bez zmian, tutaj balans (oprócz zasięgu ataku machin, którego zmienić się nie da) jest doskonały
Rebeliant
-bez zmian z powodów komplikacji przy edycji, prawdopodobnie jednostka zostanie "skasowana" i zastąpiona przez inną
Pachołek
-zwiększenie szybkości w związku z planami zastąpienia tej jednostki przez konnego strzelca (poza szybkością i innym wyglądem byłby to ten sam stary pachołek), zasięgu ataku zwiększyć się nie da.
Włóczęga
-zwiększenie zasięgu widzenia do 1.25 wartości współczynnika zasięgu lekkiej jazdy - z założenia jednostka ta miała być zwiadowcą - niech więc takową będzie (dokonano, ale jego zasięg jest tylko 2 pola większy od lekkiej jazdy)
-znaczne zwiększenie szybkości - w celu nadania jednostce mobilności i uzasadnienia wysokiej ceny. Jednostka ta byłaby więc świetne zastosowanie wraz z pachołkiem do szybkich, zaskakujących akcji, często na terenie wroga (dokonano, szybkość zwiększono z 39 do 55)
-w grę wchodzi również zastąpienie jej przez nową (być może bardzo ciężką) jednostkę kawalerii
Lekka Jazda
-zmiana zasięgu pola widzenia (dokonano, ustalono promień na 12 pól)
-w przypadku wyrzucenia z armii włóczęg, dalsze zwiększenie zasięgu widzenia
Barbarzyńca
-ewentualne obniżenie obrony lub szybkości na rzecz współczynnika ataku - jeszcze bardziej zyskałyby na znaczeniu jako bardzo ofensywne siły odwodowe, bądź oskrzydlające wroga, zadając zajętym żołnierzom mnóstwo obrażeń (do przedyskutowania, w grę wchodzi również zwiększenie obrony/ilości żyć - chodzi o to, by jednostka ta, jako najdroższa, najrzadsza i najpóźniej występująca w grze była bezdyskusyjnie najlepszą piechotą w grze)

Jak zatem widać - rzecz tyczyłaby się więc jednostek z dodatku, które kompletnie nie komponują się do reszty armii. Jednostki z oryginalnego KaM, może z wyjątkiem żołdaka i barbarzyńcy, były zbalansowane dobrze. Niestety już wojska TPR wyważenie to zniszczyły. Chodzi głównie o nadanie prawdziwego charakteru rebeliantom - chłopom idącym na panów braci z widłami bez żadnego wyszkolenia, a także o nadanie jakieś konkretnej roli w armii bezużytecznym i nieproporcjonalnie drogim dotąd pachołkom oraz włóczęgom.

---------------

Zmiany do pobrania i przetestowania są w tym miejscu.

Changelog:
Wersja 0.2
-Przywrócono normalną szybkość wszystkim jednostkom poza włóczęgą i pachołkiem (żołdak ma więc bazowe 24).
-Przyspieszono pachołka (od teraz ma szybkość 39, jest to związane z przymiarkami do wprowadzenia w jego miejsce konnego strzelca).
-Podniesiono szybkość włóczęgi (ma szybkość 55, jest więc 1.4 raza szybszy od lekkiej i ciężkiej jazdy, oraz pachołka).
Wersja 0.1
-Podniesiono parametr szybkości pachołkowi i żołdakowi do 27 (było 24).
-Zmieniono zasięg widzenia lekkiej jazdy do 12 (parametr z wczesnych wersji SR3, w 1.6b7 zasięg ten wynosi 9).
-Zwiększono zasięg widzenia włóczęgi do 14 (było 9).
-Przyspieszono włóczęgę do 47 punktów (było 39).

Komentarz (zmieniany przy każdej wersji):
W drugiej wersji moda zmiany niby dwie, ale bardzo widoczne i od razu rzucające się w oczy. Zasięgu strzału i parametrów rebelianta nie zmienię, natomiast i pachołek, i włóczęga mają teraz otwarte drogi do nowych taktyk. Wbrew pozorom takie akcje sabotażowe, jakie się przed nimi otwierają (do bazy z oczyszczonymi przez włóczęgę wieżami wjeżdża 12 strzelców konnych i w warunkach niewyobrażalnych dla normalnej kawalerii/barbarzyńców załatwiają sprawę zniszczenia spichrza/warowni/szkoły elegancko, po czym równie bezboleśnie się wycofują) używać można także przeciwko ludzkim graczom (bo np oddział złożony z kilku niewielkich chorągwi odciąga uwagę wroga, jest to często stosowane w dropach w War-, lub StarCrafcie lub przy przejmowaniu bazy inżynierami w Command and Conquer).
Czy trzecia wersja zmian będzie, ciężko mi ocenić. Skupić się muszę na razie na pachołku i włóczędze, którym w KaM chcę nadać nowego blasku i po 10 latach od premiery uczynić z nich użyteczne siły w armii. Jednostki te są bowiem lekkie, słabe, drogie i późno dostępne, nie są więc w żaden sposób użyteczne w głównych siłach w tak późnej fazie, a ze względu na ich szybkość (identyczną, jak w przypadku jednostek zwykłych) nie nadają się do akcji sabotażowych. Po dopieszczeniu dwóch "odrzutków" nic już chyba nie trzeba będzie zmieniać, TSK miało bowiem poprawny balans (poza tymi nieszczęsnymi barbarzyńcami :P)
Ostatnio zmieniony 05 lut 2011, 14:38 przez Michailoff, łącznie zmieniany 2 razy.
Crimson (king) Michailoff
Awatar użytkownika
PinCheR
Użytkownik Forum
Posty: 256
Rejestracja: 05 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PinCheR »

Wszystko niby fajnie, ale jeśli już takie zmiany to uważam, że w takim razie wszystkie jednostki ciężko zbrojne powinny być wolniejsze od lekkich, więc to też trzeba by zmienić, a z tego co pamiętam nie zawsze jest to możliwe, bo nie ma tylu współczynników prędkości, żeby to tak ustawić. Mimo wszystko uważam, że to byłyby dobre zmiany.
KAMPANIA:
Awatar użytkownika
Gogoud
Użytkownik Forum
Posty: 884
Rejestracja: 08 paź 2008, 20:38
Lokalizacja: Polska

Post autor: Gogoud »

O ile się nie mylę, takie współczynniki istnieją, kilka miesięcy temu bawiłem się ustawianiem prędkości konnicy i pachołka.

Nie wiem, jak z zasięgiem jednostek strzelających - tego chyba nie da się zmienić.

Wszystkie zmiany uważam za jak najbardziej poprawne, Michailoffie.
Nie pogniewałbym się nawet, gdyby znalazły się w patchu. Gra stałaby się bardziej zróżnicowana i dopracowana w jakże prosty sposób.
KaM TCK - poprowadź rebeliantów ku lepszej przyszłości!
Link do kampanii
Trailer na YouTube
Awatar użytkownika
PinCheR
Użytkownik Forum
Posty: 256
Rejestracja: 05 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PinCheR »

Nie powiedziałem, że nie ma. Po prostu z tego co wiem jest ich zbyt mało, bo tylko kilka z nich po wpisaniu tak naprawdę robi różnicę w grze.
KAMPANIA:
Awatar użytkownika
Gogoud
Użytkownik Forum
Posty: 884
Rejestracja: 08 paź 2008, 20:38
Lokalizacja: Polska

Post autor: Gogoud »

No właśnie mi się wydaje,że różnica była na poziomie zadowalającym. Przyspieszenie konnicy i pachołka działało na pewno, choć faktycznie, co do zwolnienia jazdy ciężkiej - nie jestem pewien...
KaM TCK - poprowadź rebeliantów ku lepszej przyszłości!
Link do kampanii
Trailer na YouTube
Awatar użytkownika
Michailoff
Moderator
Posty: 933
Rejestracja: 15 paź 2005, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Michailoff »

Wszystkie te współczynniki, poza zasięgiem (ten chyba wynosi 9 pól, ale pewny nie jestem) na pewno da się zmienić, ten ostatni również spróbuję. Szybkość konnicy jest widoczna od razu, inne parametry ciężko jest wybadać (potrzeba żmudnych obliczeń i testów 1na1, 5na5, 10na10 w różnych szykach, pod różnymi kątami, ze szturmem i bez).
Udało jednakże mi się dorwać KaM, będę więc przeprowadzał testy (na wersji 1.6b7). Efekty swoich działań z pewnością tu zamieszczę w odpowiednich plikach, dodawać je wszystkie będę w pierwszym poście tematu, podobnie changelog.
Crimson (king) Michailoff
Awatar użytkownika
Gogoud
Użytkownik Forum
Posty: 884
Rejestracja: 08 paź 2008, 20:38
Lokalizacja: Polska

Post autor: Gogoud »

Jeśli będziesz potrzebował pomocy, to mogę Ci jej troszku udzielić, skoro się tym kiedyś bawiłem, a teraz nawet mam trochę wolnego czasu ;)
A jeśli nie, to na pewno będę patrzył na zamieszczone przez Ciebie pliki .
KaM TCK - poprowadź rebeliantów ku lepszej przyszłości!
Link do kampanii
Trailer na YouTube
Awatar użytkownika
Michailoff
Moderator
Posty: 933
Rejestracja: 15 paź 2005, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Michailoff »

Poza balansem zastanawiam się także nad... zmianą grafik jednej z jednostek. Wiem, że obecne programy są w stanie sczytywać grafikę z gry, o edycji nie za bardzo jednak wiem.
Do czego jednak dążę? Chodzi mi o to, żeby zmienić grafikę pachołka na konnego strzelca, jednym z zamiarów przetestowania w praktyce takiej jednostki jest zmiana parametru szybkości na konne (z 24 na 39). Wiem, że stworzenie odpowiednich grafik i chyba wrzucenie ich w miejsce starych, pachołkowych jest możliwe, pojawia się jednak również problem precyzyjnego wykonania odpowiednich animacji, bardzo do tego licznych (sama śmierć ma coś chyba 6-7 osobnych plików graficznych, co daje nam na całą jednostkę z jakieś 70 grafik, które trzeba wykonywać od podstaw).
Nowa jednostka, wkodowana w miejsce starego pachołka odziedziczyłaby wszystkie jego słabości, błędy i właściwości - jednostka traktowana jako zwykła piechota strzelecka, mogąca łączyć się ze strzelcami, ale nie z kawalerią, kosztowałaby 2 sztuki złota i miałaby wszystkie nieprawidłowości w skrypcie pachołka.
Podobnie można by spróbować obsadzić jakąś jednostkę w miejsce włóczęgi i rebelianta*, jednak wymagałoby to całkowitej rewizji aktualnych sił i zmianę absolutnie wszystkich skryptów we wszystkich kampaniach. No i tak, jak mówię - ciężko byłoby znaleźć kogoś, kto byłby w stanie spłodzić odpowiedniej klasy grafiki.

*Z tego, co pamiętam, była kiedyś mania na wykonywanie pergaminów z jednostkami, niektóre były naprawdę znakomite... Można by urządzić głosowanie na zasadach: osobno jednostki kawalerii (za włóczęgę), osobno piechota (za rebelianta). Każdy użytkownik miałby dwa głosy - jeden na piechotę, drugi na kawalerię. Zwycięzca poszczególnych kategorii będzie umieszczony w grze.


EDIT
Wszystko zmienia się, jak w kalejdoskopie... Możliwa jest zmiana grafik, choć sprawa to niełatwa jest, wręcz powiedziałbym - bardzo trudna. W Paincie się tego nie zrobi, trzeba mi więc ludzi niezwykle dobrze obeznanych w Photoshopie, lub chociaż gimpie, no i mających w cholerę wolnego czasu. Po szczegóły odsyłam do sąsiedniego tematu o propozycjach jednostek, gdy regulamin mini-konkursu forumowego będzie umieszczony.
Crimson (king) Michailoff
Awatar użytkownika
Sir Feliks
Użytkownik Forum
Posty: 739
Rejestracja: 03 sie 2009, 02:43
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sir Feliks »

wybacz, jednego nie doczytałem najwyraźniej...

jak zamierzasz wprowadzić te zmiany :?:
http://senrix.pl/ - wkrótce się odrodzi
Biorę się za pisanie książki. Pytajcie, a dam poczytać.
Kampanię "Bitwa o Afirnatil" >kiedyś< zrobię.
http://www.knights.sztab.com/forum/viewtopic.php?t=2067
Awatar użytkownika
Michailoff
Moderator
Posty: 933
Rejestracja: 15 paź 2005, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Michailoff »

Zmiana parametrów jednostek jest prosta, wystarczy posłużyć się jednym narzędziem (unit editor, do ściągnięcia ze strony Litude'a). Teoretycznie dałoby się wprowadzić również nową jednostkę, ale tylko teoretycznie. Wymagałoby to podmiany jej za inną, stworzenia od podstaw wszystkich animacji, itp. i wsadzenia ich za pomocą edytora graficznego. Odziedziczony byłby najprawdopodobniej również rodzaj chorągwi (nie wiem, jak i czy da się to zmienić) i wszystkie bugi jednostki (w grę wchodzą tylko jednostki TPR, nikt bowiem nie chce i nie zamierza robić zmian w tych z TSK :P).
Crimson (king) Michailoff
ODPOWIEDZ