Rozwiązania zagadek konkursowych z omówieniem

Wszystko o szeroko pojętej działalności Fanów gry: mapy, programy, tłumaczenia...

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

lucbach
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 1893
Rejestracja: 24 lip 2005, 18:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Rozwiązania zagadek konkursowych z omówieniem

Post autor: lucbach »

Stworzyłem osobny topic z rozwiązaniami, żeby dotarli do niego tylko Ci, którzy zrobią to świadomie, a nie natkną się przypadkiem w temacie o konkursie. To tylko na wypadek, gdyby ktoś rozwiązywał zagadki w przyszłości, a niechciałby, żeby mu popsuto zabawę...

Wiem, że część biorących udział w konkursie rozwiązała którąś z zagadek przypadkiem, przechodząc automatycznie kilka poziomów dalej. Niektórzy też wpisali poprawną odpowiedź, ale potem nie potrafili wyjaśnić dokładnie dlaczego właśnie ta. Jeszcze inni chcieliby przekonać się, czy myśleli analogicznie jak twórca zagadek :wink: . Dla nich to podaję rozwiązania z omówieniami...

zagadka nr 1, rozwiązanie: "hamak.html"
Wszystkie oznaczone czerwonym trójkątem litery, czytane rzędami, złożyły się na rozwiązanie. To tak na rozgrzewkę :wink: .

zagadka nr 2, rozwiązanie: "most.html"
"Droga" wyrysowana na mapie prowadziła właśnie przez mosty. Podpowiedziami były zarówno: "przepraw się na drugą stronę" w pasku tytułu, jak i podpowiedź pod obrazkiem: "Ciężka przeprawa właśnie go wymaga. Litery pomogą: ile przepraw nad wodą...". Ostatnie zdanie tego wierszyka znaczy tyle: liter hasła jest tyle, ile przepraw przez mosty na mapce.

zagadka nr 3, rozwiązanie: "buntchlopow.html"
Rozwiązanie kryło się na obrazku. Jeśli ktoś miał odpowiednio skalibrowany monitor lub był to monitor LCD, to mógł dostrzec napis "Bunt Chłopów" od razu. Pozostali musieli użyć programu graficznego i nieco pokombinować z jasnością i kontrastem obrazka. Dodatkową trudnością mogło być to, że hasło trzeba było wpisać ciągiem, bez polskich liter. Jeśli ktoś wcześniej nie zapoznał się z zasadami konkursu na stronie, to tylko tracił czas... Aluzją do ukrytego napisu była podpowiedź pod obrazkiem: "rewolucja rodzi się zawsze w ukryciu".

zagadka nr 4, rozwiązanie: "kampania.html"
Przyjąłem, może niezbyt słusznie (:wink:), że bardziej powinna liczyć się zabawa, czyli sam konkurs, choć było to nieco przewrotne. Nie była to więc podpowiedź, która prowadziła bezpośrednio do rozwiązania. W dziale menu nazwanym "KONKURS" były odpowiedzi dwóch poprzednich plansz i aktualna odpowiedź na zagadkę - były tylko wpisane wspak. Jeśli ktoś odczytał też wspak poszczególne pozycje sekcji "NAGRODY" (ach, Wy materialiści :smiesne:), to zauważył, że tam też kryła się informacja: "gry strategiczne dla zwycięzców". Jednak w świetle rozwiązania nie była ona w ogóle istotna.

zagadka nr 5, rozwiązanie: "miecz.html"
Nie ukrywam, że moim zamiarem było wywołanie u rozwiązującego poważnych wątpliwości pod tytułem: "okno? Jakie okno?! Gdzie on tu ma okno?!" :smiesne: . Wystarczyło się jednak rozglądnąć nie po ścianach, a po podłodze, na której było widać cień miecza...

zagadka nr 6, rozwiązanie: "bitwa.html"
Wyrazy: "razem", "wspólny" i "połączyć" miały zasugerować, że trzeba wszystko odczytać ciągiem, a nie w rozproszeniu. Myślę, że zadanie ułatwiły już dwie ujawnione samogłoski, które niejako wymuszały pojawienie się innych liter między nimi. Pierwsze litery nazw pokazanych jednostek rozwiązywały sprawę.

zagadka nr 7, rozwiązanie: "ukryta.html"
Jednym słowem: to miał być psikus :szczerzy: . Odpowiedź rzeczywiście była "ukryta", jak wskazywał to malutki, szary napis.

zagadka nr 8, rozwiązanie: "gracz.html"
Podejrzewam, że to mogła być zagadka rozwiązana, ale nieuzasadniona w wielu wypadkach. Chodzi mi o to, że prawdopodobnym było wpisanie dobrej odpowiedzi na zasadzie gry skojarzeń: w końcu to gra sieciowa, w której spotykają się właśnie gracze. To gracze ze sobą rozmawiają. Tymczasem słowo "gracz" da się złożyć z pierwszych liter czatu prowadzonego przez Knighta i Merchanta. Do tego zabiegu odnosił się też bezpośrednio tekst pod rysunkiem: "na początku (były) wiadomości". Sama podpowiedź miała być aluzją do zdania z 1. rozdziału Biblijnej Ewangelii wg Św. Jana ("Na początku było słowo"). Dlatego też zbędne w tym przypadku słowo "były" ująłem w nawias (miało ono znaczenie tylko dla aluzji).
Gdyby zależało mi na jakimkolwiek dialogu, to ułożyłbym pewnie coś mniej enigmatycznego i bardziej "płynnego". Tymczasem ten dialog jest nieco wymuszony, tajemniczy, tak jakby coś w nim było za mało dopowiedziane. Odnieśliście takie wrażenie podczas rozwiązywania? Miałem nadzieję, że to wzbudzi w rozwiązujących refleksję, dlaczego właśnie taki tekst dialogu...

zagadka nr 9, rozwiązanie: "rekrut.html"
Warownie w "negatywie", wyblakła czerwień... To miało sprawić, że zagadka jest tajemnicza, przynajmniej przy pierwszym zetknięciu. Na każdym z obrazków była litera, na kilku - szczególnie na pierwszym z lewej u góry - słabo widoczna albo przekrzywiona. Podpowiedź zwracała uwagę na najważniejsze: "czytaj rzędami". Jeszcze więcej mówił komunikat w pasku adresu: że rzędów jest więcej niż dwa. W moim zamyśle jest ich sześć, bo w dwóch przypadkach różnica ich umiejscowienia jest minimalnie różna.
Podejrzewam, że tutaj rozwiązanie mogło narodzić się po prostu przez anagramowanie: rozwiązujący wypisał sobie litery i próbował coś z nich sklecić. Czy ktoś rozwiązał to w ten sposób i nie zauważył tego sposobu, który ja miałem na myśli?

zagadka nr 10, rozwiązanie: "lustro.html"
Napisy na obrazku w planszy 10. były umieszczone w lustrzanym odbiciu. Wyróżniony został napis-podpowiedź, sugerujący za pomocą związku frazeologicznego („patrzeć na coś z innej (drugiej) strony”) konieczność odczytania napisów w inny sposób. Bardzo pomocny był w tym przypadku program GIMP, który zalecaliśmy do rozwiązywania niektórych plansz. Po zmodyfikowaniu położenia obrazka można było wśród wielu podobnych zdań odczytać jedno inne: „tu jest rozwiązanie: lustro”.

zagadka nr 11: .html i txt, rozwiązanie: "forteca.html"
Pomysł, który przyszedł mi do głowy na planszę 11 nasunął mi w trakcie jej testowania pewne wątpliwości. Tylko mój Firefox nie odświeżał tego animowanego gifa prawidłowo, przechodząc od razu do ostatniej klatki. Pozostałe przeglądarki odtwarzały go jak należy. I głównie z tego powodu napisałem, żeby używać do rozwiązywania Internet Explorera. Z wiadomych przyczyn nie mogłem podać tego uzasadnienia wcześniej.
Po kilkakrotnym odświeżeniu strony (stąd podpowiedź o klawiszu skrótu F5) można było przeczytać zdanie: „zamiast lustro.html wpisz zapadka.txt”. Miałem tu nadzieję, że część z Was wpisze odruchowo do paska adresu „zagadka.txt”, nie zwracając uwagi na trzecią literę, która jest przecież podobna do „g”. Ciekaw jestem czy tak ktoś postąpił ;). Po wpisaniu „zapadka.txt” naszym oczom ukazywał się plik tekstowy, wykorzystujący popularny trick ze zdolnościami ludzkiej percepcji. Odczytany prawidłowo informował nas, że rozwiązanie kryje się w kodzie źródłowym strony.

zagadka nr 12, rozwiązanie: "odsiecz.html"
Poza zagadką nr 8 ta przysporzyła najwięcej kłopotów Uczestnikom. Rzeczywiście, wymagała więcej myślenia i więcej rzeczy trzeba było wykonać, żeby dojść do rozwiązania. Tę drogę starałem się przybliżyć podpowiedziami, zarówno pod obrazkiem, jak i w pasku tytułu przeglądarki. W podpowiedzi dodatkowo ujawniłem, że tylko rozmyte wskazówki na środku obrazka nie są potrzebne do rozwiązania. Tak też było. Oto kolejne czynności, które należało wykonać:
1) wszystkie zegary, wraz z dołączonymi tekstami, należało ułożyć w takiej kolejności, na jaką wskazywały na nich „godziny” (w tym przypadku zegar z napisem „idź, bo czas biegnie szybko” był pierwszy, a ten z napisem „idź i W KOŃCU wywalcz” ostatni)
2) „idź na koniec, niech przód zapłonie” było metaforą, która miała podpowiedzieć, że istotne są tylko ostatnie litery każdego ze zdań, a „przód”, czyli wszystkie poprzedzające litery, mają zniknąć
3) ostatnie litery każdego ze zdań odczytane w ustalonej zgodnie z punktem 1. kolejności dawały rozwiązanie „odsiecz”.

Nieudane poczynania niektórych z Was (nie wiem niestety dokładnie kogo) mogłem obserwować w „dzienniku błędów”, który umieszczony w panelu administracyjnym rejestrował błędne wywołania strony. Widziałem więc te nieudane próby, niektóre z nich były zabawne, nie wspomnę już o frustratach, którzy wpisywali tam niestworzone rzeczy :P.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zechcieli wspólnie z nami zagrać w tę grę i pogłowić się nad zaproponowanymi zagadkami. Przyznanie nagród odbędzie się 6 października, zgodnie z podanymi w regulaminie zasadami.

Bardzo proszę o refleksje na temat konkursu. Co Wam się podobało, a co nie, jakie są Wasze osobiste doświadczenia z kolejnymi etapami? Która plansza najbardziej Wam się podobała, a która najmniej?

Plansze pozostają na stronie, tak by wszyscy, już poza konkursem, mogli się nad nimi pogłowić.

Tutaj można przeczytać newsa na temat zakończonego konkursu.
lucbach,
administrator knights.sztab.com
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

A witam, witam ^^
chyba mam zaszczyt jako pierwszy się tu rozpisać :D

Żeby było ciekawie, opiszę/przyczepię się kazdej z plansz, tak by żadna nie czuła się przeze mnie pokrzywdzona ^^.

A zacznę na pomarańczowo, bo chyba lucbach lubi ten kolor xD (Przyszłość jest jasna, przEszłość do orange)

Index
Cóż powiedzieć... w czasie rozwiązywania zagadki nie miałem jeszcze specjalnie pojęcia o co biega w tym całym konkursie, co i jak trzeba robić, tak więc nie będę ukrywać (wyda się, wyda się! xD), że nie przeszedłem tej zagadki xD (dzięki mar244). Może nie znam się aż tak na K&M (w co nawet ja wątpię), ale dlaczego akurat lucbachu wybrałeś słowo "hamak". Skąd Ci to do głowy przyszło? ^^ przecież w grze raczej nie ma takiej rzeczy. Chyba, że masz jakiś nielegalny, tajny dodatek z chatką grzybiarza, który gdy nic nie robi, leży sobie na hamaku xD

Hamak
Tak szczerze, to o mały włos brakowało, a mar244 znów by mi powiedział kolejną odpowiedź :P. Na szczęście coś się złożyło, że musiałem na moment wyjść z pomieszczenia, wychodząc wogóle nie myślałem nad tą zagadką. Okno rozmowy z mar'em244 było za oknem zagadki i migało gwałtownie, gdy ten mi odpowiedź wysłał. Wracając do pomieszczenia szybkim krokiem (jakby w transie) nawet nim usiadłem na krześle, wklepałem na kawiaturze wyraz "most" i kliknąłem entera. I o dziwo - wyszło xD

Most
Nawet nie przyglądałem się specjalnie obrazkowi. Tu mi wyszło łatwo, gdy to dowiedziałem się, że mój rywal (mar244) siedzi już na planszy 4. Spojrzałem na ową zagadkę: "Rewolucja zawsze rodzi się w ukryciu..." i postanowiłem zabawić się w skojarzenia. Musiałem jakiekolwiek skojarzenie wziąść z wyrazem "Rewolucja", a z czymś z K&M. Na pierwszy plan przyszedł mi wyraz "Rebeliant", ale nim to hasło wpisałem, przypomniałem sobie to, co lucbach wypisał w regulaminie. Może być więcej niż jedno słowo, tedy trzeba wpisać wszystko jednym ciągiem. Spojrzałem jeszcze raz na obrazek i czytam "Knights And Merchants". Kurde, więcej niż jedno słowo, może podobne będzie hasło. Wpisać chciałem z pierwszej chwili "The Peasant Rebellion", ale to polski konkurs, więc raczej polskie hasło równierz będzie xD. Tak więc zostało "bunt chłopów (buntchlopow)" mimo, że lepiej by brzmiało "Rebelia Chłopów", trochę poprawniej by tłumaczyło tytuł drugiej części gry.

Bunt Chłopów
Tu męczyłem się nie dłużej chyba niż dwie minuty. Kolega mar utnkął tu na ciut dłużej, a ja wpatrzyłem się w te "nieludzkie linki", jak nazwałem to na początku... takie tam "tsom.imth". Z pierwszej chwili myślałem, że to odnośniki do jakichś arabskich stron, że po wpisaniu tego dostanę się na taką państwową stronę Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale jednak nie ^^. Się skapnąłem na szczęście, że to wszystko od tyłu były. Najpierw rozszyfrowałem html, potem resztę słów. Nie zgadzało mi się hamak/kampania, więc wpisałem. Było to bodajże po drugiej próbie. Tak dostałem się do kolejnej planszy...

To Be Continued...
=====================
dobra, trochę za późno wziąłem się do pisania tego, dokończę jutro, spokojnie, będziecie się jeszcze śmiać z moich poczynań nad zagadkami ;) zapewniam, że będzie fajnie... szczególnie przy 20 planszy... a tymczasem mykam, bo za parę godzin wstaję do szkóki...
Pozdrawiam
Khelben
lucbach
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 1893
Rejestracja: 24 lip 2005, 18:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: lucbach »

Khelben pisze:dobra, trochę za późno wziąłem się do pisania tego, dokończę jutro, spokojnie, będziecie się jeszcze śmiać z moich poczynań nad zagadkami ;) zapewniam, że będzie fajnie... szczególnie przy 20 planszy... a tymczasem mykam, bo za parę godzin wstaję do szkóki...
Pozdrawiam
Khelben
Nie wątpię, ja śmiałem się z co drugiego zdania :mrgreen: ... To bardzo miłe, gdy się czyta o tym, jak ktoś inny rozwiązywał te zagadki, bo czasem jego skojarzenia są po prostu nie do przewidzenia...

Khelbenie! Czytaj, co nastepuje:

Zagadka 1.: "hamak" dlatego, że rzędami też był napis ("Knights and Merchants, TSK, TPR"), a w tej sytuacji trudno było ułożyć coś związanego z grą (tym bardziej czytanego rzędami, jak ten hamak). Chciałem napisać w regulaminie, że rozwiązania nie muszą wiązać się z naszą grą, ale pomyślałem, że to może być potrzebne, dodatkowe utrudnienie, bo przecież nie może być zbyt prosto.

Marowi udzielam nagany, że podpowiadał :smiesne: .

Co do "buntu chłopów"... jestem czuły językowo. Jest "bunt" a nie "rebelia", bo ten drugi wyraz da się bardziej odczuć jako zapożyczenie (z francuskiego), a poza tym w sieci znajdziesz więcej o tej kampanii, wpisując właśnie "bunt", a nie "rebelię" chłopów.

Czekam na kolejne wrażenia - Twoje i innych graczy, podzielcie się. Kto rozwiązywał jeszcze zagadki, a nie wysłał zgłoszenia?

OT: najbardziej lubię kolor zielony, a pomarańczowy jest dla linków.
lucbach,
administrator knights.sztab.com
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

no więc teraz na zielono :)

Kampania
Z początku myślałem, że w pomieszczeniu na obrazku zasiądzie jakaś kampania, lub, nie daj Boże PiS... :P
Tak się przyglądam sali tronowej, lukam po kątach, patrzę po ścianach, kurde - brudno, myślę sobie... Zamach na króla jest blisko... Lookam, czy aby jakiś zabójca nie daj Boże nie kryje się w mroku schodów. Niet. Patrzę na zakurzoną podłogę i... oto blask z okna oświetlił mi drogę. Mar utknął na dłużej i w tej planszy, miał problemy, bo rozwiązanie wpisal w liczbie mnogiej, najwyraźniej kierując się mieczami zawieszonym ina ścianie; gdy ja wolałem się zająć jednym mieczem ;) i to nie jednym z tych na ścianie, a w oknie... znaczy, jego cieniowi ^^

Miecz
Uważam, że wierszyk jest ułożony genialnie, chyba najbardziej mi się podoba ze wszystkich xD. Szukałem wspólnej cechy żołnierzy, ale nie spodziewałem się zbytnio takiej odpowiedzi. Raczej ich wspólną cechą, która rozbija atak wroga jest obrona, a gdyż barbarzyńca raczej obrony żadnej nie ma, to... szarża. Kombinowałem również z toporami, ale jednak nie był to najlepszy pomysł xD. Mógłbym się dowiedzieć, jaką nazwę nosi ta czionka, którą zostały napisane na obrazku litery? Monotype Corsiva? Podsumowywując, naprawdę mi się podobała ta zagadka, jest to jedna z mych ulubionych w tym zestawie, brawo lucbach! ^_^

Miecz
Tu najbardziej podobała mi się nazwa strony: Tak tak, ukryta. Takie to szczere xD. Na początku kombinowanie się trochę zawachałem, gdy zobaczyłen owy szary napis, ale nie chcąc dłużej kombinować, wpisałem to już obmyślając, jakie następne wpiszę... a tu bum! xD udało się :].

Ukryta
Na tej planszy nie potrzebowałem podpowiedzi lucbachu (tak tak, akurat... ). Odpowiedź jest taka prosta, a jednak trzeba było niektórym stanąć na głowie, by się skapnąć o co biega. "Czy trzeba było grać w grę siecową? bo ja nie grałem... " padało pytanie, a odpowiedź padała jeszcze więcej razy. Zaciąłem się tutaj na kilka dobrych dni, kombinowalem, kombinowałem; już nawet marr mnie dogonił, gdy to jego siostra rozwiązała zań zagadkę z mieczami. Długo tu się męczyłem, kombinowałem z nazwami map, tłumaczeniem na polski autorów wypowiedzi na czacie, a nawet wpisałem były xD. Nieco później zająłem się wyróżnioną częścią obrazka, mianowicie... napisaem na samym dole DPSYS-CREATEPLAYERORGROUP" xD, którego u mnie w grze sieciowej nie ma... Użyłem tutaj nawet kilka słów, zupełnie nie związanych z konkursem, lub wogóle nie istniejących w żadnym języku xD. Nie wiem po co, najwyraźniej z nudów, gdy to już kolejne pół godziny siedziałem nad tą podstroną xD. W końcu mar, który zdążył mnie znowu prześcignąć, raczył podpowiedzieć. I znowu, jak w przypadku planszy 2. - gdy mar zwrócił uwagę, BYM zwrócił uwagę (!) na przeprowadzony dialog przez Rycerza i Kupca, skapnąłem się o co biega. Ten znowu mi odpowiedź wysłał, a ja nim ją zobaczyłem, już rozszyfrowywałem pierwsze litery... xDDD

Ukryta
Nie skorzystałem z zalecanego przez Ciebie lucbachu Gimpa, może ze względu na to, że długo się u mnie włącza (ach te setki czcionek xDDD). Po prostu obróciłem obrazek w odpowiednie strony i rozczytałem. Nie powiem, że wszystkie te obrazki na tym rysunku były łatwe do rozszyfrowania... znaczy - litery na nich... najtrudniejszy był pierwszy i czwarty obrazek (rzędami! powtarzam lucbachu - rzędami ;)). W tym drugim przypadku, nie specjalnie wiedziałem co dokładnie ta litera przedstawia... wyglądało jak U, ale coś dziwne takie... Gdy wreszcie ułożyłem nieistniejący wyraz, pobawilem się znowu w skojarzenia i jakoś ułożyłem z niego odpowiednie słowo. Dziwne...

Rekrut
Po prostu odwróciłem obrazek w dugą stronę, stosując lustrzane odbicie i... znowu nie w Gimpie :mrgreen: . Przedtem kombinowałem czytając od tyłu, ale za dobrze mi to nie szło. Odpowiedź zauważyłem nawet nie po minucie. Tylko po pieciu xD. Dobra, tak na poważnie to mniej niż minucie... Ale, żeby odpowiedź przeczytać, jak wspominałem, musiałem odwrócić obrazek.
Ostatnio zmieniony 06 paź 2006, 00:31 przez Kheli, łącznie zmieniany 1 raz.
lucbach
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 1893
Rejestracja: 24 lip 2005, 18:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: lucbach »

Jakoś to skomplikowanie napisałeś. Dublujesz nazwy plansz, tak że na przykład na końcu nie wiem którą planszę miałeś na myśli. No i nie ma zapowiadanego opisu planszy nr 12.

A za odgadnięcie czcionki w planszy z hasłem "bitwa" masz plusa - tak, to Monotype Corsiva :).

Jak dla mnie odgadnąć zagadkę z rozwiązaniem "lustro" można było tylko na dwa sposoby: używając programu albo obracając monitor do góry nogami :wink: ...
lucbach,
administrator knights.sztab.com
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

No widzisz, jak ja się znam na czcionkach :D
Jest to jedna z moich ulubionych (przed nią są: Samarkan i Garamond [polecam])

Lustro
Tą akurat zgadłem niemalże od razu. Kilka prób z wyrazem "odśwież", czy "F5". Gdy stwierdziłem, że na obrazku nic specjalnie nie ma, co by mogło coś mówić o haśle, przeczytałem jeszcze raz, treść zagadki i wywnioskowałem, że jeśli jest jakaś odpowiedź (niesamowite xD), to musi być zakryta. Na większości pozostałych plansz lukałem na źródło, bo pamiętałem, że może być taka możliwość, a i wiedziałem lucbachu, że w jednej z zagadek właśnie będzie coś w takim miejscu...

No i teraz to, na co wszyscy czekaliśmy... :mrgreen:

FORTECA
Co my tu mieliśmy? jakieś dwa tygodnie, w ciągu których nauczyłem się zagadki na pamięć, mogę nawet teraz tu walnąć - "Ty idź na koniec, niech przód zapłonie; dzięki zasłonie siądziesz na tronie". Nauczyłem się też całego rysunku na pamięć :P Mógłbyś zrobić konkurs, namalowałbym Ci z pamięci wszystkie te tarcze ze wskazówkami i te strzałki na środku na rozmazanym, mglistym tle.
Wpisałem jako hasło mnóstwo słów, chyba 80% nieistniejących wyrazów z Twojej "księgi błędów" należało do mnie ;), jak i wyrazów, które zostały napisane z nudów, gdy to kolejną godzinę ślęczę nad jedną podstroną i wlepiam ślepia w jeden obrazek xD. .
Ktoś może może kojarzy książkę "Kod Da Vinci", lub "Anioły i Demony" Dan'a Browna? Głównym bohaterem jest Robert Langdon. Jakby ktoś wiedział, jakie ja kombinacje robiłem w tej zagadce, mógłby mnie z pewnością do tej postaci porównać xD. Jednakże nigdy bym nie zgadł lucbacju, że te tarcze ze wskazówkami będą dla Ciebie zegarami (czy czymś takim). Mi to się kojarzyło z kompasami, i (może nawet podobnie) kierowałem się kierunkami, które wskazują.
Teraz coś, co mi się skojarzyło z zagadkami, jakie rozwiązywał Robert Langdon. Mamy sobie tarczę "kompasu"... Ty idź na koniec... . Lookam na którąś z tarcz, by wybrać tą jedną, która, jak miałem nadzieję, zaprowadzi mnie do hasła. Poszedłem więc na koniec... strzałki. Czyli na "stanąłem" na środku tarczy, tam gdzie wskazówka jest do niej przyczepiona. Niech przód zapłonie... . Lookam na groty strzałek. Każda z tarcz jest w jednym miejscu "jasna", taka oświetlona - lewa górna część każdej z nich ma taki blask. Ta strzałka, która miała grot na takim blasku, była według mnie "przodem, który zapłonął". Kierowałem się więc tym kierunkiem... Dzięki zasłonie... . Wtedy do nie wiedziałem, że strzałki na środku są dla bajeru xD. one były tą zasłoną ^^. Siądziesz na tronie... . Grot strzałki wskazywał kierunek, cel, który był za tą zasłoną, czyli dokładnie na przeciwko tej tarczy... (a właśnie, chyba widać dokładnie, na której tarczy przód płonie? Idź i w KOŃCU wywalcz. A właśnie, brakuje kreski nad "N" na obrazku xD. ).
Celem wskazywanym za zasłoną była tarcza Idź, bo czas biegnie szybko. Czyli ostatnia z "zegarów", wskazywała pierwszą. No i tak ślicznie udało mi się do czegoś takiego dojść ^^. no, ba! tylko co mi to dało? bladego pojęcia nie miałem, co wpisać.
Jeden z uiżytkowników, który rozwiązał planszę przeszedł ją bez używania obrazka. Tylko wierszykiem się kierował (!?). Tak mi mówił, czy to prawda, czy to możliwe - nie wiem. Tak czy siak, postanowiłem pójść w jego ślady, bo szczerze mówiąc tej ilustracji mialem już dość :P. Na forum mówiono, że ta plansza ma odniesienie do ósmej. Więc wzorowałem się na niej i szukałem liter w wierszyku, które ułoża mi hasło :lol: . Pierwsze litery każdego wyrazu, ostanie litery, tylko duże litery, co druga litera... kombinacji mnóstwo xD.
Mówione było, że odpowiedź już padła w jednym z wątków na forum. Postanowiłem ją podnieść... znaczy... odszukać. Przewertowałem wszystkie posty w tym temacie, co zajęło mi trochę czasu, by każdy wyraz był sądzony - czy nadaje się na hasło, czy nie. Jeśli tak, to czy będzie tym hasłem... O mały włos brakowało, a bym nauszył się na pamięć naszej forumowej rozmowy z tego tematu xD.
Niet, nic nie pomogło, dalej hasła nie znałem xD. Teraz postanowiłem użyć sprytu xDDDD. Wmówiłem mar'owi244, że przelazlem planszę i wysłałem zgłoszenie w nadziei, że gdy ten przejdzie powie mi hasło, bym sprawdził, że mu się naprawdę udało :P. Niestety po dziś dzień dzielny kompan nie rozwiązał zagadki. Teraz postanowiłem wypytywać się tych, co przeszli i prosić o odpowiedź ^^. Niee, Ciebie lucbachu o nic takiego nie prosiłem :szczerzy: . Ci zgodzili się podpowiedzieć, jednak takie były podpowiedzi, że nic mi nie pomogły. Na to, że zagadka jest metaforą, wpadłem już dawno. Nawet nim pojawiła się podpowiedź lucbacha na forum. Potem zrobiłem sobie w zgadywaniu kilkudniową przerwę. Przezte kilka dni nie otwierałem tej podstrony w nadzieji, że przy następnej wizycie mnie olśni. Niestety tak nie było. Przy następnej wizycie sam widok znanego mi już świetnie obrazka mnie zniechęcił...
Zabrałem się do ponownego zgadywania na wieść, że kolejny użytkownik przeszedł zagadkę. Aż mnie coś chlasnęło na prawo i lewo, przerwałem to co robiłem i zabrałem się ponownie do zgadywania. Znowu zero efektów, potem wierszyk zagadki mi się śnił po nocach... a tu trzeciego października lucbach na forum pisze, że 4. koniec konkursu. O mało się nie przewróciłem, tylko ślęczałem nad zagadką to późna. Nawet umuwiłem się z marr'em244, że we dwójkę weźmiemy się za tą zagadkę następnego dnia. Zdrajca nie przyszedł... (na gadu). Zostałem sam w ostatnich paru godzinkach do północy.
Coś tak myślałem, że lucbach będzie specjalnie do tej pory czekał, że nie będzie spał i nie zakończy konkursu o takiej ósmej rano :P.[/quote]
Taki tydzień przed końcem, proponowałem, że zamiast planszy 12, przejdę tą w tutorialu, ale do dziś nie otrzymałem odpowiedzi...
Miałem wielką szansę - mogłem wysłać hasła na 11 pytań. Kolega Green (forumowicz) nawet mi to polecał, ale przecież wiedziałem, że skoro odpowiedzi wysłało więcej osób niż dwie, to będzie losowanie tych, co wysłali każdą odpowiedź. No cóż :roll: .
Najśmieszniejsze zaś jest to, że podawałem już (jako jedna z setek odpowiedzi) słowo bardzo podobne do hasła "odsiecz"... mianowicie wpisywałem od niechcenia "posiłki", gdybym wiedział, że byłem tak blisko, bym kombinował dalej... a ja zająłem się takimi wyrazami jak: tron, zwycięstwo, tryumf, wygrana... :roll:

Co ja twierdzę o konkursie? Jest beznadziejny, a zarazem genialny... Genialnie i sprytnie obmyślone pytania, świetnie przygotowane obrazki i to, że na niektórych planszach trzeba było naprawdę ruszyć głową. Co mi się nie podobało... nie trzeba grać w K&M, aby przejść cąły konkurs. To nie jest konkurs wiedzy o grze Knights And Merchants, tylko zwykłe zgadywanki, w których część haseł dotyczy elementów gry, zdjęcia zaś przedstawiają rzeczy graficzne z KAM.
W krzyżówce trzeba było znać tą grę chociać na poziomie podstawowym, znać mniejwięcej to, co jest zamieszczone na tej stronie.... jak np. patche. Krzyżówę rozwiązałem szybko w jeden wieczór. Tu może to trochę więcej czasu zajęło, tak czy siak dobrze, gdyby następny konkurs był znowu czymś innym, nowym.
Nie podobał mi się link do konkursu... taki czerwony, z czerwoym tłem, po najechaniu myszą... beznadziejne. Ozdobienie linku (homepage) do konkuru-krzyżówki było świetne, mi się bardzo podobało. Tak oryginalnie wyglądało...
A co do nagród... tak się przyznam (nawet w poprzednimkonkursie), nie zależały/zależy mi na nich, dla mnie bardziej by się liczył sam fakt, że zająłem/zająłbym jakieś miejsce 1., 2., bądź 3.
No, to na razie tyle... jeśli sobie o czymś przypomnę, mam nadzieję, tu napiszę...
tymczasem pozdrawiam
Khelben Arunsun 'Blackstaff'.
Ostatnio zmieniony 06 paź 2006, 00:30 przez Kheli, łącznie zmieniany 8 razy.
lucbach
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 1893
Rejestracja: 24 lip 2005, 18:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: lucbach »

Khelben pisze:Co ja twierdzę o konkursie? Jest beznadziejny, a zarazem genialny... (...) Co mi się nie podobało... nie trzeba grać w K&M, aby przejść cąły konkurs. To nie jest konkurs wiedzy o grze Knights And Merchants, tylko zwykłe zgadywanki, w których część haseł dotyczy elementów gry, zdjęcia zaś przedstawiają rzeczy graficzne z KAM.
W krzyżówce trzeba było znać tą grę chociać na poziomie podstawowym, znać mniejwięcej to, co jest zamieszczone na tej stronie.... jak np. patche. Krzyżówę rozwiązałem szybko w jeden wieczór. Tu może to trochę więcej czasu zajęło, tak czy siak dobrze, gdyby następny konkurs był znowu czymś innym, nowym.
Nie podobał mi się link do konkursu... taki czerwony, z czerwoym tłem, po najechaniu myszą... beznadziejne. Ozdobienie linku (homepage) do konkuru-krzyżówki było świetne, mi się bardzo podobało. Tak oryginalnie wyglądało...
A co do nagród... tak się przyznam (nawet w poprzednimkonkursie), nie zależały/zależy mi na nich, dla mnie bardziej by się liczył sam fakt, że zająłem/zająłbym jakieś miejsce 1., 2., bądź 3.
Zgadzam się z krytyką, dziękuję za nią. Może napiszę, jak ja patrzę na poruszone przez Ciebie sprawy.

Po pierwsze, konkurs w takiej formie, która nie wymagała, jak słusznie twierdzisz, prawie w ogóle ("prawie robi wielką różnicę") znajomości gry, wydawał mi się już i tak wystarczająco trudny. Sądzę, że nie dostałbym tylu rozwiązań, gdyby niezbędne było granie w K&M do rozwiązania konkursu.

Nad krzyżówką, czyli poprzednim konkursem, nie trzeba było siedzieć tak długo. To było jej wadą, była łatwa. Siłą rzeczy nie dało się jej jednak zrobić o wiele trudniejszej... Poziom trudności tamtego konkursu z pewnością wpłynął na większą ilość przysłanych rozwiązań niż podczas obecnego.

Mamy chyba inne poczucie estetyki Khelbenie. Mam tu na myśli link do konkursu w menu. Nie pamiętam dokładnie tamtego (aż dziw, że Ty go pamiętasz!), przypominają mi się tylko ukośne kreski. Obecnie link był nie tylko prostszy, ale i bardziej widoczny. A najbardziej właśnie o widoczność mi chodziło.

A co do Twojego zgłoszenia: nie żałuj, że go nie wysłałeś... Wyniki wieczorkiem.

//edit: Khelbenie, jak piszesz tak dużą partię tekstu, to może wstawiaj podwójne odstępy między kolejnymi akapitami. Wiesz, jak to się czyta :zraniony: ?
Ostatnio zmieniony 06 paź 2006, 16:03 przez lucbach, łącznie zmieniany 1 raz.
lucbach,
administrator knights.sztab.com
Awatar użytkownika
Blaszak
Użytkownik Forum
Posty: 253
Rejestracja: 26 lut 2006, 00:55
Lokalizacja: Z nienacka

Post autor: Blaszak »

Jeden z uiżytkowników, który rozwiązał planszę przeszedł ją bez używania obrazka. Tylko wierszykiem się kierował (!?). Tak mi mówił, czy to prawda, czy to możliwe - nie wiem.



To zdanie zaciekawiło mnie najbardziej ponieważ tak rozwiązać zagadkę jest niemożliwe... No chyba że klepie się hasła na oślep, to wtedy może... :wink: Ktoś ci nagadał bzdury... :niedowiarek:
..:::ZEST Riddles:::.. To cię pochłonie...

www.zestriddle.oz.pl
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

mógłbyś lucbachu powiedzieć, jakie by rozwiązanie było na planszy tutorialu? bo coś też na niej z nudów kombinowalem, rozwiązanie byłoby możliwe :P
lucbach
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 1893
Rejestracja: 24 lip 2005, 18:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: lucbach »

Zastanawiałem się, czy nie zrobić na niej dogrywki, gdyby była potrzebna. Ale nie była.

Już poza konkursem: kto rozwiąże tutorial? On ma rozwiązanie, tylko nie związane z grą "Knights and Merchants"...
lucbach,
administrator knights.sztab.com
ODPOWIEDZ