- Regulamin Moderatora - [repryza]

Miejsce na dyskusje "off-topic"

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

Później Khelbena zabijecie, teraz wyraźnie swoją opinię na temat regulaminu. Czy podoba się wam coś takiego? :) [ps. prawidłowa odp. "tak"]. Jeżeli "nie", piszcie śmiało post.

tak
3
19%
oczywiście, że tak
13
81%
 
Liczba głosów: 16

Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

- Regulamin Moderatora - [repryza]

Post autor: Kheli »

Pozwolę sobie na ponowne zamieszczenie tego małego projekciku, jaki napisałem od tak sobie, powołując się na Bożą sprawiedliwość. Proszę, nie bijcie! :)
Temat zniknął w tajemniczych okolicznościach z forum, ale nie martwcie się, bo otóż kontrowersja powraca do was, choć właściwie się niespecjalnie zmieniła. Załącza się do tematu mini ankietę, gdzie naturalnie wyrazinie zapewne swoje zdanie, i to mam nadzieję nie dlatego zaznaczycie odpowiedź "tak", ża założył ten temat Khelben, ani że Khelben was przekupił. Nie, nie... :smiesne: Tutaj oceniacie szerze. Najlepiej tak, jak to było ongiś, gdy jeszcze ten temat istniał...
Dodałem trochę kolorków i kolorowy tytuł, abyście się nie wystraszyli. Wygląda to tak optymistycznie ;).
=================================- REGULAMIN MODERATORA -

1. Moderator jest tak samo ważny, jak inni użytkownicy, ma tylko kilka przywilejów, które będą opisane w poniższych punktach.
2. Moderator pełni funkcję ?sprzątacza?, który usuwa z forum nieodpowiednie posty, bądź tematy, nie związane z tematyką forum/tematu, zawierające treści zakazane: wulgarne, obraźliwe, dyskryminujące, rasistowskie, nazistowskie, sprośne, spamujące; nieodpowiednie, lub nielegalne elementy graficzne, czy też linki do nielegalnych, bądź niebezpiecznych stron? [By Khelben & Taka]
3. Moderator pilnuje, by użytkownicy forum trzymali się tematów, nie spamowali. Gdy użytkownicy zbaczają na moment z tematu, moderatorzy nie powinni interweniować. Gdy owe zboczenie, trwa dłużej, zawiera coraz większą liczbę postów, moderator winien ?grzecznie? upomnieć owych użytkowników pisząc posta z prośbą o powrót do odpowiedniego tematu.
4. Moderator może przenosić tematy, gdy te znajdą się w nieodpowiednim dziale, przedtem informując o tym autora tematu, jeżeli takie powiadomienie nie jest wysłane automatycznie.
5. Moderator nie powinien (a winno być ? nie może) usuwać tematów z forum, które tematycznie pasują do forum, nie zawierają dużej ilości spamów, są często odwiedzane przez użytkowników, jest w temacie duża liczba postów sporej liczby użytkowników, nie zawiera treści niecenzuralnych, ani nieodpowiednich elementów graficznych. Tym bardziej nie powinien ich usuwać bez wiedzy autora tematu. Jeżeli przychodzi sytuacja, gdy po prostu trzeba usunąć temat, moderator, lub osoba usuwająca temat, winna poinformować/porozmawiać o tym z autorem odpowiedniego tematu. Jeżeli owy autor nie odpowiada na taką prywatną wiadomość, moderator (lub osoba usuwająca dany temat) winien skontaktować się z tym użytkownikiem przez emalia, przez gadu-gadu, tlen, lub inny program służący do konwersacji internetowej. Jeżeli zdarzy się, że autor owego postu nie odezwie się po dłuższym czasie, temat usuwany powinien trafić do działu ?śmietnik?, jeżeli taki istnieje na forum, a z tegoż działu może on zostać po kilku dniach usunięty.
6. Moderator powinien bezzwłocznie usuwać tematy posiadające nie odpowiednie linki do nielegalnych stron, nielegalne treści, czy elementy graficzne.
7. Moderator nie powinien blokować/zamykać tematów zgodnych z tematem forum pod argumentem, że autora tematu nie ma na forum od jakiegoś tam (dowolnego) czasu. Nie może usunąć, ani zablokować takiego tematu, gdy inni użytkownicy odpowiadali autorowi i podobał im się ten temat (czy się podobał, wskazuje liczba różnych postów w tym temacie). Jeżeli autor (po uprzedzeniu, że moderator, lub osoba usuwająco-zamykająca zamierza zablokować temat) nie zgodzi się na to, a temat całkowicie zgadza się z tematyką forum, moderator nie ma prawa tegoż tematu blokować. Do tego upoważniony jest Administrator, lub jego zastępca na wyraźną prośbę Administratora. O takiej rzeczy autor tematu również winien zostać poinformowany.
8. Moderator nie może edytować postów forumowiczów, jeżeli nie zostało mu zlecone robienie korekty, lub nie dostał polecenia Administratora, lub jego zastępcy, i jeżeli owy post/temat nie zawiera nieodpowiednich treści, linków, bądź elementów graficznych.
9. Moderator obrażony, zbluzgany za pomocą gadu-gadu, emalia, tlenu, lub innych programów do konwersacji, nie ma prawa mścić się na użytkowniku wpisując im ostrzeżenie, w przypadku zastępcy Administratora jest identycznie, również nie morze zbanować, ani wpisać ostrzeżeń, sam Admin natomiast może (o Administratorze w innych punktach). Moderator nie może nic zrobić użytkownikowi, to, co się działo na żywo, bądź poprzez wymienione programy (tzn. urazy osobiste), a forum to zupełnie inne rzeczy i nie powinny na siebie wpływać.
10. Moderator obrażony, zbesztany na forum mógłby już wstawić taką uwagę/minus. Jeżeli miałby zostać zbanowany za taki czyn, zastępca Administratora, winien się bezpośrednio do niego zwrócić i omówić sprawę ?złego użytkownika?, najlepiej stosując prostą rzecz, zwaną ?cytatem?. Administrator wtedy sam zadecyduje, co dalej.
11. Moderator piszący uwagę do minusa, musi dać dowody, najlepiej cytaty użytkownikowi, który dostał owe ostrzeżenie i domaga się udowodnienia winy.
12. Moderator nie może wstawiać do ostrzeżenia argumentu mówiącego o tym, że użytkownik był już niejedno kroć upominany, gdy owe upomnienie wypisywał inny Moderator, lub zastępca Administratora. Ten argument jest w takim wypadku unieważniany. Jeżeli Moderator nie pisał, lub nie pomagał Moderatorowi/zastępcy Administratora w pisaniu owego ostrzeżenia użytkownikowi, lub nie był przyczyną wypisania argumentów przeciw ?obwinionemu?, po prostu nie może wypisywać, że forumowicz dostał upomnienie, gdyż nie jest to w tym wypadku sprawa tego Moderatora. Co innego, gdy dokładnie piszę, kto jest autorem poprzedniego ostrzeżenia, uważanego za upomnienie.
13. Moderator nie powinien (a winno być ? nie może) wypisywać ostrzeżeń użytkownikowi, nie informując go o tym, przed automatycznym pojawieniem się komunikatu informującego o dodania ostrzeżenia, lub któregoś z poziomów banicji (banicja uniemożliwiająca użytkownikowi czytanie, bądź pisanie postów).
14. Moderator nie może wystawiać ostrzeżeń za spamy w shoutboxie, gdyż shoutbox mimo, iż jest NA forum, NIE JEST nim. Shoutbox charakteryzuje się tym, że nie posiada postów, które powiększałyby ich liczbę w liczniku forumowicza; natomiast wiadomości wysyłane w shoutboxie (jak wielu z pewnością zauważyło) znikają kolejno od góry (stare wiadomości ustępują miejsca nowym). W przeciwieństwie do samego forum, które zapisuje w pamięci każdy post.
15. Moderator powinien świecić przykładem i zachowywać się na forum należycie, nie używać nieodpowiedniego języka (tzn. przekleństw i im podobnych), nie zamieszczać nieodpowiednich obrazków, lub adresów stron internetowych.
16. Moderator nie może usuwać postów, które zostały napisane tymczasowo (nie zawierające nieodpowiednich elementów), które zostały napisane dla Administratora i wystawione na ?widok publiczny?. Taki temat może zamknąć, bądź usunąć sam Administrator, lub jego z-ca, po uprzednim uprzedzeniu autora postu/tematu. Post taki jest tworzony przeważnie na temat forum, lub też strony, do której to forum należy, a gdy zawiera (temat/post) informację, że jest stworzony specjalnie dla Admina, nie powinien zostać usuwany i blokowany, co najwyżej ? przeniesiony.
17. Moderator nie powinien robić błędów w swoich postach/tematach, gdyż na niektórych forach pełni też funkcję korektora, zaznaczając na czerwono błędy zrobione przez użytkownika, który powinien je jak najszybciej poprawić. Mod, gdy pełni funkcję korektora, powinien edytować posty/tematy forumowiczów, gdy nie jest udostępniona opcja ?edytuj?. Jeżeli jest dostępna, użytkownik powinien samemu poprawiać błędy w swoich postach.
18. Moderator, który błędnie ocenił użytkownika i wpisał mu ostrzeżenie nie potrafiąc udowodnić mu win, ani nie mogąc zacytować treści napisanych przez owego użytkownika (np. w specjalnym wątku), powinien zrekompensować się, robiąc wszystko by owe ostrzeżenie zostało usunięte; np. kontaktując się z Administratorem.
19. Moderator, który wpisał ostrzeżenie użytkownikowi z przekonaniem, że jest on winny, który nie zamierza cytować jego słów (na prośbę owego użytkownika, lub innych forumowiczów), przez które dostał ostrzeżenie (lub został zbanowany na którymś poziomie), ani nie zamierzając udowadniać mu win (nie o takiej sytuacji Administratora); powinien zostać usunięty bezpowrotnie z funkcji Moderatora. Jeżeli zacytuje (w wyniku takiej interwencji Administratora) słowa tego forumowicza i pokaże (np. w specjalnym wątku) jego winę, wina zaś będzie słuszna, (ex) Moderator mógłby dalej pełnić swoją funkcję.
20. Moderator powinien znać swój regulamin, jak i regulamin zwykłych forumowiczów i powinien stosować się do niego.=================================
No i finito.
Autografy później...
Ostatnio zmieniony 17 lis 2008, 18:04 przez Kheli, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Setman
Zbanowany
Posty: 269
Rejestracja: 05 sie 2005, 11:16

Re: - Regulamin Moderatora - [reprise]

Post autor: Setman »

Mi sie np. nie chce tego czytać, bo to jest bezsensowne - jakis tam regulamin. Kazdy kto był moderkiem to wie o co chodzi i co trzeba robić. ja tyle.
Obrazek
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

Ależ ja wiem :)
Nie mówię o żadnym przestrzeganiu go, czy cóś. To zwykła pracka na pokaz, nie do czegokolwiek innego. Po prostu jeszcze jedna praca twórcza, nie mająca na celu robienia papki z mózgu ;)
Wierszydła różnorakie się pisze, to i coś takiego można.
Awatar użytkownika
Duch
Użytkownik Forum
Posty: 1053
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:40
Lokalizacja: Wadowice

Post autor: Duch »

Ale zawsze gdyby były jakieś wątpliwości można zajrzeć tutaj :D
Rafael_5000
Użytkownik Forum
Posty: 332
Rejestracja: 06 sie 2005, 17:09

Post autor: Rafael_5000 »

Chyba zrobiłeś (skopiowałeś?) to bardziej pod kątem siebie, niżeli innych użytkowników :lol:

Moje zdanie jest podobne jak Setmana. Za długie to to, większość osób zapewne oleje taki regulamin. Poza tym on nie jest stricte dla wszystkich. To jest raczej twój zakres obowiązków i to bardziej ty powinieneś zagłębiać się w te kilometry zdań, zwłaszcza jeżeli to twój "pierwszy raz".

A kto nie lubi czytać tzw. dłużyzn, niechaj zerknie tutaj, jeżeli nie wie czym to się je. ;)

Btw, wkrótce może pojawi się krótki, lapidarny regulamin użytkowania forum, który imho jest zdecydowanie bardziej potrzebny, niżeli obowiązki moderatora.
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

I jeszcze raz...
Nie mówię przecież, że trzeba tego przestrzegac, itd, itd. To jest zwykła praca na pokaz - pisze się liczne opowiadania, opisy, wiersze, to ja zrobiłem to cacko. :>
Ten regulaimn usera napewno zrobisz Ty :P
Rafael_5000
Użytkownik Forum
Posty: 332
Rejestracja: 06 sie 2005, 17:09

Post autor: Rafael_5000 »

Mogę zrobić. To żaden problem. Wystarczy umieć lapidarnie przekazywać myśli.

Ale jeżeli piszesz, że nie należy tego przestrzegać... to trochę bez sensu. Szkoda twojej pracy. Na pewno przestudiowałeś wiele stron, poradników i sporo czasu zajęło ci samo przeformułowanie zdań. Ale nie mogę pojąć po co to tutaj zamieściłeś... dla szpanu? by mieć jeden post więcej do kolekcji?
Khelben pisze:To jest zwykła praca na pokaz
Chociaż to by wiele tłumaczyło... ;)

Miałem ochotę skomentować ten cały regulamin, bo zakładam, że ktoś kiedyś mógłby jednak przeczytać (i nie daj Boże powołać się na to), ale skoro napisałeś, że nie trzeba tego przestrzegać... to w sumie wszystkie moje ewentualne komentarze są zbędne.

Jeżeli chcesz dorzucić swoje pięć groszy do ogólnego regulaminu, który notabene już stworzyłem, napisz na gg.
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

To jest wtórne zamieszczenie tego regulaminu. Przed zniknięciem tematu, spowodowanym byc może oczyszczaniem forum z porno-linków; temat cieszył się niezłą popularnością. Wiele osób skomentowało go pozytywnie. Mozże by wtedy ludziska były za przestrzeganiem go. A teraz taka cisza jak na morzu.
Rafael_5000
Użytkownik Forum
Posty: 332
Rejestracja: 06 sie 2005, 17:09

Post autor: Rafael_5000 »

Niech i "pińcet" osób skomentuje go pozytywnie, jak dla mnie on niewiele wnosi do życia przeciętnego użytkownika. Poza tym zawiera kilka błędów i mam bardzo dziwne przeświadczenie, że już gdzieś podobne regulaminy czytałem.
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

A możliwe. Ten zaś pisałem całkowicie sam. Możesz wskazać owe błędy?
ODPOWIEDZ