KaM Remake

Edytor Misji KaM

Kody do KaM

Kampania The Peasants Rebellion

Misja 5. TPR

Misja 5. kampanii TPR jest drugą misją "taktyczną" (bez możliwości budowy). Co ciekawe, rozgrywa się na tym samym polu, co misja 2.

Gdy rozejrzymy się wokoło, zauważymy nacierające na wioskę bezbronnych chłopów oddziały tyrana. Nasze zadanie jest jasne: obronić tę wioskę. Ale kiedy to się nie powiedzie? Są dwie możliwości: albo stracimy wszystkie wojska, albo jeszcze przed tym wróg zburzy wszystkie strategiczne budynki w chłopskiej wiosce - w tym przypadku gospodę, spichrz i szkołę. A kto naciera bezpośrednio na te budynki? Łucznicy!

Staje się jasne, że należy jak najszybciej ich wyeliminować. Żeby jednak dobrać im się do skóry, musimy pokonać wojska, które przyszły do nas. Trzeba niestety poradzić sobie bez łuczników - w tej misji nie mamy do dyspozycji takiego oddziału, co utrudnia znacznie zadanie. Na początku ekran gry wygląda tak, jak poniżej. Kolorami oznaczyłem kierunki, w których niezwłocznie muszą się udać wszystkie twoje oddziały:

I tak kolejno:

  • oddział piechurów z lancą (żółta obwódka) wędruje prościutko na zachód, aby zaatakować nacierającą na gospodarstwo lekką jazdę,
  • oddział toporników (czerwona obwódka) powinien iść nieco wyżej, niż piechurzy z lancą, by zaatakować wrogich piechurów z lancą. Tuż za nimi od razu poślij wsparcie - oddział lekkiej jazdy (niebieska obwódka), ale nie pozwól, by nadział się na wrogich piechurów z lancą. Jego główne zadanie to zaatakować jak najszybciej zielonych łuczników.
  • Dwa oddziały obwiedzione zieloną linią (lekką jazdę i toporników) wyślij najwyżej, tak aby przecięły drogę nadchodzącym z góry brązowym topornikom i łucznikom, tak jak to widać na poniższym obrazku:

Po walce "na dole" mapy, przesuń oddziały na północ. By szybciej dostać się do wrogich łuczników, którzy są blisko zniszczenia najważniejszych budynków, zastosuj trick: zaatakuj stojące oddziały "od góry" topornikami. W ten sposób wszystkie wrogie wojska skierują się w tamtą stronę, usuwając ci się z drogi, a Ty wślizgniesz się, by zabić łuczników, mniej więcej tak:

Uwagi techniczne:

  • pilnuj, by każdy oddział od samego początku wykonywał swoje zadanie. Nadzoruj, jak rozwija się sytuacja, wybijaj wroga w głębi wioski (o tym ostatnim nie pisałem, ale to wynika jasno z rozwijającej się podczas walki sytuacji).
  • Zanim zaatakujesz wojska tak, jak pokazuje trzeci obrazek od góry, dodaj szereg - pozwoli to na aktywniejszą walkę wszystkich żołnierzy w twoim oddziale.
  • Zanim postanowisz prześlizgnąć się tak, jak pokazuje ostatni obrazek, usuń szereg - w ten sposób twoje wojska przejdą jak najwęziej się da, a przecież o to właśnie chodzi.

Autor: Lucbach.

"Knights and Merchants" @ knights.sztab.com, ver. 3.0; Łukasz i Wojciech Bachur, 2001-2019
Kontakt | Polityka Prywatności