KaM Remake

Edytor Misji KaM

Kody do KaM

Kampania The Shattered Kingdom

Misja 12. TSK

W tej misji mamy trzech wrogów. Pierwszy znajduje się na północ od nas, drugi na wschód, a trzeci – na północny wschód od naszej bazy. Misję zaczynamy z dość licznymi siłami, które później będziemy uzupełniać tylko o barbarzyńców kupionych w ratuszu. Na początku wyruszamy na wroga znajdującego się na północy. Stosując taktykę jednego łucznika, prowokujemy piechurów wroga do ataku.

Następnie ustawiamy łucznika jak w screenie poniżej i prowokujemy do ataku łuczników:

Najpierw ruszy na nas oddział toporników. Cofamy się łucznikiem do naszych wojsk, które szybko wykańczają oddział. Wróg posiada 4 oddziały łuczników, za każdym razem ustawiamy łucznika tak, by spokojnie mógł strzelać do oddziałów, jednocześnie nie narażając się przy tym na wrogi ostrzał.

Rozpoczynamy niszczenie wioski. Powinniśmy uważać, ponieważ wróg już od początku gry produkuje oddziały, a musimy w szczególności chronić naszych łuczników. Pierwsza wioska została zniszczona.

Powiem teraz kilka słów o rozbudowie wioski. Po wybudowaniu standardowych budynków (kamieniołom, chata drwala, tartak) warto od razu zacząć od wybudowania kopalni złota i węgla, mennicy oraz ratusza. W ratuszu produkujemy barbarzyńców, by na bieżąco uzupełniać oddział toporników.

Teraz ruszamy na drugą wioskę znajdującą się na wschodzie. Zaczynamy od ostrzału łuczników naszym strzelcem:

Następnie wycofujemy się. Gdy wróg podąża za łucznikiem, my niszczymy go naszą kawalerią. Później pokonujemy jeszcze jeden oddział łuczników, oddział piechurów z mieczem i toporników.

Niszczymy wieże obronną, spichlerz i warownię. Druga wioska została spalona.

Powrócę jeszcze do rozbudowy wioski. Po wybudowaniu ratusza, w którym szkolimy barbarzyńców, budujemy wszystkie budynki produkujące żywność. Najlepszym według mnie rozwiązaniem jest na początku wybudować dwa gospodarstwa, dwa młyny i dwie piekarnie – dzięki temu nie będziemy narzekać na brak chleba. Następnie budujemy dwie winnice oraz kolejne gospodarstwo, chlew i rzeźnię. Dopiero wtedy zaczynamy budować warsztat płatnerski i warsztat pancerzy. Przez całą misję nie musiałem produkować wojsk w warowni, ponieważ wszelkie uzupełnienia wojsk produkowałem w ratuszu. Jednak jeśli straciłeś kilku łuczników w starciu, w spichlerzu znajduje się kilka pancerzy i łuków, więc po wybudowaniu warowni można nająć kilka dodatkowych jednostek.

W wiosce trzeciej wojsko jest produkowane od razu, dlatego tuż przed wieżą obronną zaczyna formować się oddział kuszników. Na szczęście łucznicy mają większy zasięg od kuszników, więc tak jak zwykle prowokujemy wroga do ataku. Niszczymy wieże i prowokujemy kolejny oddział strzelców:

Po prawej stronie mapy znajdują się jeszcze dwie wieże, które też niszczymy. Naprzeciwko nas znajdzie się kolejna wieża i oddział łuczników, który jednak nie zareaguje, gdy będziemy palić wieżę.

Następnie prowokujemy oddział toporników. Za nim przyjdą dwa oddziały piechurów z mieczem. Jednak jeśli posiadamy oddział barbarzyńców, łuczników i konnicy, nie powinniśmy mieć dużego kłopotu.

Wysyłamy łuczników na wieże obronne, a jeden oddział konnicy wysyłamy na północny wschód, gdzie może zacząć siać spustoszenie:

Po zniszczeniu wież wysyłamy łuczników na warownie. Nie atakujemy jej piechotą, ponieważ w głębi wioski znajdują się kolejne wieże obronne.

Po zburzeniu warowni możemy odetchnąć. Zwycięstwo mamy w kieszeni. Jednak wróg nadal posiada armię.

Gdy ruszymy na wschód zaatakują nas dwa oddziały pikinierów:

...a po zaatakowaniu stajni – oddział konnicy:

Niszczymy pozostałe wieże obronne i resztę wioski. Wróg poddaje się, a my przechodzimy do następnej misji.

Opracował: Laufes.

"Knights and Merchants" @ knights.sztab.com, ver. 3.0; Łukasz i Wojciech Bachur, 2001-2019
Kontakt | Polityka Prywatności