KaM Remake

Edytor Misji KaM

Kody do KaM

Kampania The Shattered Kingdom

Misja 4. TSK

Mapa misji 4. TSK wygląda następująco:

Na początku zapoznaj się z tym, co już masz: niewielką osadą, 9 piechurami z lancą, 12 topornikami i 12 łucznikami. Teraz, kiedy już wiesz na czym stoisz, możesz brać się do dzieła (p. rys. poniżej).

Już na samym początku zniszcz stajnię i tartak (wejdź do menu budowania i wybierz czerwony krzyżyk, a następnie wybierz budynek do wyburzenia). Te dwa budynki przeszkadzałyby w naszej dalszej rozbudowie. Kiedy to uczynisz, zleć budowę szkoły. Proponuję obszar nieco powyżej spichlerza. Aby nie marnować cennego czasu, skieruj wojsko przed most (cyferka 1 na minimapie). To ważne, gdyż walka na moście mogłaby zakończyć się niepomyślnie dla Ciebie. Ustaw oddziały tak, by w razie ataku wróg nie mógł przemknąć przez jakąś lukę. Oczywiście łucznicy stoją za piechotą.

Wróć do miasta. Zwiększ liczbę podwładnych do 12 pomocników i 8 budowniczych. Wybuduj dwa kamieniołomy poniżej północnych złóż, przyucz do zawodu dwóch kamieniarzy. Następnie zleć budowę dwóch (lub więcej) leśniczówek i jednego tartaku na północ od złóż kamienia:

W międzyczasie wojsko dopadnie głód - nakarm ich. Kiedy masz zapewnione stałe dostawy drewna i kamieni, oraz pierwsze żywienie wojsk za sobą, możesz zająć się budowaniem centrum gospodarczego na zachodzie. Ponieważ jakieś podstawy już masz (gospodarstwo, młyn, piekarnia) pozostało Ci wybudować chlew. Wybuduj go na miejscu stajni. W czasie, gdy budowniczy wznoszą budynek, zmień proporcje dostawy ziarna (w menu z wagą) na: "młyn - 5, chlew - 5, stajnia - 0". Następnie w miejscu starego tartaku postaw rzeźnię. Bliskość gospody zapewni szybki i sprawny transport. Teraz zajrzyj do spichrza - złoto się kończy. Aby mieć stałe dostawy złota, musisz wybudować kopalnię złota (w tych szarych górach na południu) i kopalnię węgla (na złożach węgla, również na południu), a następnie mennicę, najlepiej w połowie drogi z kopalń do spichrza. Mam nadzieję, że pamiętasz, by każdy budynek miał gospodarza. Teraz, żeby miasto funkcjonowało sprawnie, zwiększ liczbę pomocników o 6. Sytuacja powoli stabilizuje się.

Wybuduj warownię między mostem a tartakami. To sprawi, że Twoja armia nie będzie musiała tracić czas na zbędne marsze. Kiedy warownia zostanie wzniesiona, postaw nieopodal niej i tartaków dwa warsztaty płatnerskie. W jednym produkuj lance, w drugim łuki. Później, poniżej nich, ale na wysokości chlewa, zleć budowę dwóch warsztatów pancerzy. W obu produkuj tylko pancerze. Zwiększ liczbę pomocników o 6. Wojsko jest znowu głodne, nie mamy wyjścia, karmimy ich. Nasze zapasy pożywienia stale (za ich sprawą) maleją. W związku z tym budujemy więcej gospodarstw i przynajmniej dwie winnice. W międzyczasie produkujemy (oprócz lanc, łuków i pancerzy) 1 topór i 1 tarczę, a następnie wysyłamy jeźdźca lekkiej jazdy na zwiady, by odkryć teren.

Wkrótce nastąpi atak. Przygotuj się. Ustaw poprawnie wojska (łucznicy za nimi). Zacznij szkolić rekrutów. Zleć budowę ratusza, ewentualnie dwóch. Wojska żółtych zaczynają wkraczać na most. Jeżeli dobrze ustawiłeś wojska i masz odrobinę szczęścia, odeprzesz atak i zostanie Ci kilku wojowników. Ale może się też stać tak, że Twoi żołnierze zginą, a wojsko żółtych wtargnie do Twojego miasta. Możesz się bronić szkoląc rebeliantów w ratuszu, lub żołnierzy w warowni, ale możesz też przeczekać kryzys. Spalą Ci jakiś budynek (zazwyczaj kopalnia złota lub rzeźnia), zabiją kilku podwładnych i odjadą. Ale jaki byłby z Ciebie dowódca, gdybyś tak walczył...

Kiedy pokonasz najeźdźcę, zacznij ostro szkolić dużą liczbę wojska, z przewagą łuczników. Kiedy uzbierasz co najmniej 20 łuczników i 14 pikinierów (oczywiście im więcej tym lepiej, możesz łączyć z wojskiem z ratusza) rusz do kontrataku. Jeżeli tego nie zrobisz, wkrótce zaatakują Cię ponownie i tak w nieskończoność. A chyba zależy Ci na szybkiej wygranej? Wyślij łucznika na przynętę, niech wypuści jedną strzałę i wracaj do reszty. Wojska żółtych (z miejsc 2, 3, 4 oznaczonych na mapie) ruszą za łucznikiem, co zaowocuje walką na moście. Powinieneś niemalże bez strat własnych wygrać tę bitwę. Kiedy tak się już stanie, ruszaj na wrogie budynki. Nie ciesz się jeszcze. Miasto "C" to nie wszystko.

Jest jeszcze miasto "D" (patrz mapa), którego wojska lada chwila ruszą w kierunku mostu. Przygotuj drugi oddział, w miejscu oznaczonym jedynką. Powinieneś bez problemu odeprzeć ten atak. Teraz musisz zacząć dominować. Rekrutuj dużo żołnierzy i stale atakuj wojska i wieże na północy miasta "D". W końcu obrona padnie. Na samym południu są jeszcze dwie wieże obronne. Zniszcz je, gdy rekruci udadzą się na posiłek, zostawiając tym samym puste wieże. Później zniszcz warownię. Na koniec zniszcz szkołę i spichrz. Upewnij się także, czy wybiłeś całe wojsko. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinieneś spokojnie wyrobić się w 4 godzinach. Powodzenia!

Opracował: Rafael_5000.

"Knights and Merchants" @ knights.sztab.com, ver. 3.0; Łukasz i Wojciech Bachur, 2001-2019
Kontakt | Polityka Prywatności