KaM Remake

Edytor Misji KaM

Kody do KaM

Kampania The Shattered Kingdom

Misja 6. TSK

Jest to druga misja taktyczna kampanii TSK. Nasze wojska znajdują się przed wzniesieniem oczekując najazdu wrogich hord przeciwnika, zarówno z dołu jak i z góry. Dysponujemy dwoma oddziałami lekkiej jazdy, dwoma oddziałami toporników i łuczników. Pomagają nam trzy sprzymierzone oddziały piechurów z lancą Barona von Lauenburga. Kluczem do zwycięstwa w tej misji jest kontrolowanie (czyt. szybkie wyeliminowanie) łuczników wroga. Wojska na północ od wzniesienia powinniśmy ustawić mniej więcej w taki sposób, jaki przedstawia screen poniżej.

Omówmy teraz szybko pozycje poszczególnych oddziałów. Łucznicy (1) powinni mieć w swoim zasięgu zarówno nadchodzących łuczników wroga (a), jak i oddziały wrogiej ciężkiej jazdy (b), aby zmniejszyć ewentualne straty w oddziałach piechurów z lancą (c). Lekka jazda (2) broni łuczników (1), aby nie znaleźli się oni w zasięgu bezpośredniego ataku wroga. Toporników (3) wysyłamy najdalej na północ, gdzie strzały naszego wojska nie docierają i gdzie musimy stworzyć przewagę liczebną.

Ustawienie wojsk na południu jest mniej skomplikowane:

Toporników (1) i lekką jazdę (2) ustawiamy w jednej linii, a ich siłę argumentujemy oddziałem łuczników (3) w drugiej linii.

Po przejściu pierwszej fali uderzeniowej wroga rozpocznie się druga. Najpierw na południu, później na północy. Korzystając z tego faktu (przy takim samym ustawieniu jednostek jak poprzednio) szybciej rozprawiamy się z wrogiem na dół od wzniesienia. Tymczasem na północy na nowo rozpocznie się walka. Zachodzimy zatem przeciwnika od tyłu (od zachodu) wojskami z południa, dokonując jednocześnie roszady w ustawieniu łuczników, co przedstawia screen poniżej. Wybijamy resztkę wojsk zdrajcy.

W misji należy pamiętać, aby za wszelką cenę nie stracić oddziałów łuczników oraz dopilnować, aby prowadzili oni ogień ciągły i oczywiście zestrzelili wrogich łuczników, zanim stanie się odwrotnie. Taktyka ta, przeprowadzona umiejętnie, pozwala na uzyskanie bardzo korzystnego stosunku jednostek straconych do jednostek pokonanych (nawet ok. 10/133). Powodzenia!

Opracował: Wojbach.

"Knights and Merchants" @ knights.sztab.com, ver. 3.0; Łukasz i Wojciech Bachur, 2001-2019
Kontakt | Polityka Prywatności