KaM Remake

Edytor Misji KaM

Kody do KaM

Wywiad z Barbarianem

Kilka lat temu, kiedy firmy Zuxxez/Joymania przestały wydawać cokolwiek do gry "Knights and Merchants", Barbarian, holenderski fan gry, postanowił wziąć sprawę w swoje ręce. Wydał kilka użytecznych programów, między innymi patch, który firmy Zuxxez i Joymania uznały z czasem za oficjalny. Najbardziej oczekiwanym dziełem Barbariana był jednak edytor misji, o którym wielu graczy mówiło od dawna z wypiekami na twarzy. Barbarian podjął się tego zadania i gdy stan projektu oceniano na ok. 90%... wycofał się, zrywając niemal całkowicie kontakt ze społecznością gry. Postanowiliśmy zapytać go, jakie były tego przyczyny.


Lucbach: Jakie były powody, dla których zacząłeś programowanie dla Fanów "K&M" (Kam Graphics Reader, Service Release 2, Edytor Styli itd.) i jakie były powody, dla których przestałeś to robić? Widzieliśmy już screeny z Edytora Misji, mieliśmy nieco konkretnych informacji o nim i... i teraz koniec.

The Barbarian: Powody, dla których zacząłem programowanie dla społeczności "K&M" są proste: chciałem nowych misji do mojej ukochanej gry. Moim celem są, były i zawsze będą nowe misje do gry, na przykład dzięki rozszerzeniu jej.

Gdyby Joymania/ZuXXez jako pierwsze wydały edytor, nigdy nie zacząłbym mojej pracy. Gdyby Joymania/ZuXXez chciały sprzedać swój edytor, od razu zaprzestałbym wtedy tworzenia swojego i kupił ich produkt. Ale kiedy nie było żadnych planów ani programów ze strony tych firm, my, fani, zaczęliśmy tworzyć je sami. To jest jedyny powód dlaczego zacząłem i kontynuowałem moją pracę.

Graphics Reader, Edytor Styli i moja praca nad Patch Pack (pierwszy patch - przypis Lucbach) i Service Release 2 (i innymi nie opublikowanymi programami) nie były celami samymi w sobie, kolejnymi produktami komercyjnymi, a odzwierciedlały moją wiedzę w tamtym czasie.

Każdemu wydawało się, że mapa + mission.dat = nowa misja. Więc jeśli rozumiałeś strukturę pliku mapy i strukturę pliku mission.dat, to mogłeś stworzyć nową misję, tak? No cóż, pozostawiam to pytanie, żebyście odpowiedzieli sobie na nie sami.

Powiem wam tylko, jakie były fakty: odkodowałem słynne mission.dat's w listopadzie 2003 r. (tak, byłem pierwszy, który to zrobił) i w całości odkodowałem strukturę pliku mapy miesiąc później.

Przyczyny, dla których przestałem robić projekty związane z "K&M" są również proste, choć bardziej skomplikowane do wyjaśnienia. W kilku słowach: żadne z wydanych przeze mnie programów nie mogły uszkodzić czy też zniszczyć oryginalnej gry, wydanej przez firmę Joymania. Jedyną rzeczą, którą mogły robić, było naprawianie błędów (Patch Pack i Service Release 2) lub dostosowywanie głównego menu. Oryginalna gra była zawsze pozostawiona w nienaruszonym stanie, tak jak powinna!!! Czy ktoś kiedykolwiek zwrócił na to uwagę? Czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się dlaczego?

Jestem programistą, projektuję i wydaję oprogramowanie samodzielnie i prawo autorskie jest dla mnie ogromnie ważne. Nie chciałem naruszać praw autorskich firmy Joymania, chciałem zostawić grę w nietkniętej postaci i tylko dodawać kolejne misje, zwracając szczególną uwagę na to, by raczej rozszerzać grę, niż ją niszczyć.

Edytor terenu wyświetlał oryginalne mapy stworzone przez Joymanię i zaopatrywał grę w kolejne (dla celów naukowych), a nie robił żadnych zmian w oryginalnych plikach gry! Nigdy nie mogłem zrozumieć, dlaczego cała społeczność tak bardzo zabiegała o to, żeby edytować oryginalne misje Joymanii. To jest nie fair i nigdy nie powinno być celem.

Teraz widzę, że to jest dokładnie to, co społeczność (i webmasterzy) próbują osiągnąć. Każdy nowy haker, który chce opanować "sekrety K&M" jest witany z otwartymi rękoma i oklaskiwany.

Zaprojektowałem idealne rozwiązanie dla wszystkich: nowe misje dla każdego plus ochrona praw autorskich misji w obu oryginalnych kampaniach Joymanii, przy jednoczesnym zachowaniu praw autorskich dla misji stworzonych przez użytkowników. Ale nikt nie raczył zrozumieć moich celów I mojego punktu widzenia i oklaskiwał każdego hackera, którego tylko mógł.Teraz sekrety gry są powszechnie dostępne w internecie, każdy może zaingerować w misję jeśli tylko chce. Moja praca mija się więc z celem - program, a może raczej jego koncepcja, jest już zrujnowana, zanim jeszcze doszło do wydania edytora. To jest przyczyna, dla której zaprzestałem wszelkich projektów do gry "K&M".

W zasadzie mam kompletnie dosyć gry "Knights and Merchants", jej społeczności, stron internetowych i webmasterów. Jeśli wy wszyscy tak gorliwie walczycie o to, żeby zniszczyć grę, to proszę bardzo, ja już o to nie dbam.

Lucbach: Wspomniałeś o nie opublikowanych programach. Podasz nam jakieś informacje na ich temat? Czy są jakieś programy, które mógłbyś jeszcze wydać?

Nie, więcej żadnych programów.

Lucbach: Teraz na scenie "K&M" widzimy kilku fanów, którzy pracują nad dodatkowymi programami do gry, na przykład nad edytorem terenu. Według mojej wiedzy jest to nielegalne. Czy mógłbyś nam wytłumaczyć czy rzeczywiście tak jest, jeśli tak, to dlaczego, i czy jest możliwe stworzenie edytora misji bez posiadania kodu źródłowego gry?

a) Działanie na szkodę, hackowanie i crackowanie są nielegalne, przecież to jest różnica.
b) Nigdy nie prosiłem nikogo o kod źródłowy (a jednak mógł stworzyć edytor misji - przypis Lucbach).

Lucbach: Czy byłbyś gotów dać swój kod z projektu edytora misji komuś, kto byłby w stanie to kontynuować? Musiałby to być ktoś biegły w programowaniu, prawda?

Zaawansowane umiejętności w programowaniu nie były kryteriami dla mnie. Całe źródło dla "K&M" mogło być we właściwym miejscu, ale na to jest już za późno (patrz odp. na 1. pytanie).

Lucbach: Czy twoim zdaniem są jakieś szanse na to, by pojawiła się druga część gry lub jakieś dodatkowe mapy?

Nie, nie sądzę, żeby Joymania kontynuowała tę grę. Jestem pewien, że ZuXXez zrobi wszystko, żeby jeszcze uciułać każde euro lub dolara z tej gry, ich ostatnie wydanie gry w USA jest na to dowodem. Śmiechu warty jest dla wszystkich, którzy znają dobrze grę, fakt, że nie pojawiło się nic nowego, zaledwie tłumaczenie. Tłumaczenie, które możemy zrobić sobie sami (dzięki narzędziom The Barbariana), tak jak to zrobiliśmy w patchach Patch Pack i Service Release 2, bez pomocy ZuXXez.

Lucbach: Dziękuję za rozmowę.

"Knights and Merchants" @ knights.sztab.com, ver. 3.0; Łukasz i Wojciech Bachur, 2001-2019
Kontakt | Polityka Prywatności