KaM Remake

Edytor Misji KaM

Kody do KaM

Wywiad z Peterem Ohlmannem

Peter Ohlmann, obok Polaka Adama Sprysa, jest jednym z projektantów gry "Knights and Merchants". W roku 2000 krótki wywiad przeprowadził z nim The Knight, obecnie Webmaster największego na świecie serwisu o grze (knightsandmerchants.de). Dziękuję Autorowi wywiadu za zgodę na zamieszczenie go na tej stronie.


The Knight: Dlaczego Team tworzący Settlers II podzielił się na kilka mniejszych firm po zakończeniu programowania gry albo podczas wyznaczania trzeciej części?

Peter Ohlmann: Po tym jak skończyliśmy Settlers II, zostawiliśmy z Adamem Sprysem Blue Byte, żeby zrealizować własne projekty. Osobom postronnym nie jest tak łatwo wytłumaczyć powodów tego stanu rzeczy, dlatego mówimy, że wystąpił konflikt interesów między pewnymi osobami. Założyciele Funatics (czyli Thomas Hauser, Thorsten Knop i Thomas Friedmann) byli, podobnie jak my wcześniej, zatrudnieni w Blue Byte. Blisko rok po nas, poszli tą samą drogą i założyli Funatics Development (Catan i Cultures).

The Knight: Jakie projekty prowadzi Joymania (oprócz programowania do Cultures, przy którym współpracuje Pan i Adam Sprys)? I kto oficjalnie należy do teamu Joymanii (projektanci gry K&M - przyp. Lucbach)?

W chwili obecnej przygotowujemy nowy projekt, na temat którego nie mogę nic zdradzić, ponieważ wszystko jest dopiero w planach. Do Joymanii należymy oficjalnie tylko Adam Sprys i ja. Od czasu do czasu pracują dla nas ludzie wykonujący wolne zawody.

The Knight: Co będzie z kontynuacją albo przyszłym losem płyty Mission CD (dodatkowe misje - przyp. Lucbach)? Jakie są powody jej nieukazania się?

Przyczyna leży w tym, że mieliśmy trochę problemów z rozpowszechnianiem naszego hitu. Ponadto pracowaliśmy nad Cultures i nie mieliśmy czasu, żeby rozwijać pracę nad K&M. Na początku przyszłego roku wszyscy fani K&M otrzymają mały prezent, który będzie dołączony do bezpłatnego downloadu. Więcej teraz jednak nie zdradzę.

The Knight: Dlaczego nie będzie już "Knights and Merchants II"?

Nigdy nie mów nigdy. Kiedy uzbieramy wystarczająco dużo nowych pomysłów, będzie ewentualnie kontynuacja.

The Knight: Ostatni Patch (V1.32) niszczy grę w wielu sektorach! Dlaczego ta wersja jest pełna błędów?

Te problemy były mi niestety nieznane. Wszystkimi błędami zajmę się w najbliższym czasie i ewentualnie wymyślę nowy patch.

The Knight: Możemy liczyć na nowe Patche?

Patrz na powyższą wypowiedź...

The Knight: Po dwudziestu misjach i maleńkim Tutorialu kończy się gra. Zaczynać od początku dla niektórych to trochę nudne i za wygórowaną cenę 80 DM (stan na rok 2000 - przyp. Lucbach). Są inne scenariusze? Dlaczego jedynie dwadzieścia misji?

No tak, więc dwadzieścia misji wydaje mi się całkiem ok. Wprawdzie dodatkowe misje byłyby fajne, zobaczymy co spotka Was za trzy miesiące.

The Knight: Był jeden albo więcej budynków, tak samo zawodów, z których zrezygnowano. Akurat dom mieszkalny perfekcyjnie pasował do gry!

Dom był nawet od początku, wprawdzie to denerwowało, kiedy poddani szli do niego kimać. W obliczu stałych walk było to nie do zrozumienia. Alternatywę, czyli system mieszkań z Age of Empires porzuciliśmy. Po prostu niewykorzystane domy stojące naokoło zabrałyby graczowi ważne miejsce do budowy.

The Knight: Dziękuję za rozmowę.

"Knights and Merchants" @ knights.sztab.com, ver. 3.0; Łukasz i Wojciech Bachur, 2001-2019
Kontakt | Polityka Prywatności